Bush chce zlegalizovat pobyt přistěhovalců
Americký prezident George Bush oznámil rozsáhlou reformu přistěhovalecké politiky, která umožní milionům nezákonných přistěhovalců ve Spojených státech dočasnou legální práci. Bush s návrhem přišel začátkem roku, kdy se budou konat prezidentské volby a kdy bude usilovat i o přízeň 39 milionů Hispánců ve Spojených státech.
Milióny nezákonných přistěhovalců ve Spojených státech mají šanci na dočasnou legální práci. S návrhem na reformu imigračních zákonů přišel prezident George Bush. Pravidla pro přistěhovalce podle Bushe musí být rozumější a více lidská. "A já věřím, že to dokážeme, aniž bychom ohrozili živobytí amerických občanů. Reformy by mělo provázet několik základních zásad. Zaprvé Amerika musí kontrolovat své hranice. Poprvé v naší historii jsme sjednotili všechny příslušné úřady pod jednou střechou, abychom se ujsitili, že spolu sdílejí informace a že pracují účinněji. Naše hranice by měly být otevřeny zákonnému cestování a poctivému obchodu." Bush s návrhem přišel začátkem roku, kdy se budou konat prezidentské volby a kdy bude usilovat i o přízeň 39 milionů Hispánců ve Spojených státech.
Podmínkou pro udělení tříletého povolení je pracovní místo u těch, kteří už jsou ve Spojených státech. Stejně tak zaměstnavatelé musejí prokázat, že pro dané místo nemohou najít Američany. Češi, kterých pracuje ve spojených státech načerno tisíce, mají na Bushův návrh různé názory.
Jana dělá v restauraci a její zaměstnavatel prý ani nemá potřebu její práci legalizovat. "Já tu jsem chvilku a neplánuju zůstávat na delší dobu, takže nevím. Dělám hodně věcí, mám hodně možností. Nikoho nezajímá, že jsem tady nelegálně."
Opačný názor má její kamarádka. "Já bych hrozně chtěla papíry, hodně mne to brzdí, ale neuvěřím tomu, dokud se to nestane. Dělám babysitting, ale kdybych ěmla papíry, mohla bych do školy a dál. A nemusím dřepět na místě."
Nejnadšenější byl ale Polák Andrzej, který se dokonce nedočkavě díval na hodinky. "Čekáme na to všichni a přejeme si, aby to kongres schválil. Legální práce nás dostane dál."
Jeho kamaráda Margit, která ve Spojených státech žije už dlouho, si myslí, že vzívoá povinnost je sama o sobě směšné opatření. "Speciálně pro nás Poláky, když pomáháme Američanům v Afghánistánu, a spousta Poláků tam umírá, teď ke všemu zavedli ještě otisky prstů a fotografování na hranicích, to je fakt směšné."
Bushův návrh ale nepočítá s tím, že by přistěhovalci s pracovním povolením mohli získat i zelenou kartu, která by jim umožnila i trvalý pobyt ve Spojených státech.
Podmínkou pro udělení tříletého povolení je pracovní místo u těch, kdo jsou již v USA, nebo jeho příslib u těch, kdo chtějí žádat ze zahraničí. Stejně tak zaměstnavatelé musejí prokázat, že pro dané místo nemohou najít Američany.
Pokud bude prezidentův plán přijat, půjde o největší změnu v americké přistěhovalecké legislativě od roku 1986, kdy povolení k pobytu získaly miliony nelegálních imigrantů z Mexika. Podle amerických odborníků je v zemi osm až 14 milionů nelegálních přistěhovalců a další milion jich každý rok přichází.