Britská vláda představila novou strategii pro boj s nelegální migrací. Zaměřovat se bude na pašeráky
Boj s nelegální migrací byl jedním z hlavním témat předvolebního boje ve Velké Británii. Vítězná Labouristická strana slíbila, že se zaměří na boj s pašeráky lidí. V pondělí novou vládní strategii představil britský premiér Keir Starmer. Ten přirovnal organizovanou ilegální migraci k terorismu. A stejně jako s teroristy se podle něj musí jednat s těmi, kdo migraci lidí organizují.
Británie zřizuje zvláštní orgán, který má podle Starmera koordinovat činnost jednotlivých složek nezbytných pro boj s ilegální migrací. Název organizace bude Border Security Command, tedy velitelství ostrahy hranic.
Novinář: Labouristé drží slib. Daně pracujících se nezmění. Seškrtají se investice do infrastruktury
Číst článek
Nepředstavujme si pod tímto pojmem však pohraničníky. Jde spíše o elitní jednotku, kterou obsazují analytici, lidé z tajných služeb a kriminální vyšetřovatelé. Ti budou pracovat na tom, aby rozkryli sítě pašeráků, popřípadě je úplně rozbili.
S pašeráky by chtěla Velká Británie nakládat stejně nekompromisně jako s teroristy. To znamená odříznout je od bankovních účtů a internetového připojení. Zkrátka je zastavit ještě dříve, než začnou svoji nekalou aktivitu vůbec vyvíjet, opakoval několikrát Starmer.
Dále na svém plánu, který představoval na konferenci Interpolu ve skotském Glasgow, zdůrazňoval mezinárodní spolupráci. Podle jeho slov to bez ní zkrátka nejde.
Kanál La Manche
Roste napětí mezi Británií a Irskem kvůli nelegální migraci. Lidé se obávají deportací do Rwandy
Číst článek
Británii trápí velké množství migrantů, kteří připlouvají na ostrovy přes kanál La Manche. Za samotný říjen tímto způsobem do Británie na nafukovacích člunech připlulo asi 5400 lidí.
Odhaduje se, že letošní číslo bude vyšší než v předchozím roce. Celkově by se mělo jednat přibližně o 30 500 lidí.
Reakce opozice
Opozice měla svůj odstrašující plán s deportací migrantů do Rwandy a s aktuální vládní strategií nesouhlasí. Mimo jiné se ozývají také hlasy lidí, kteří se v této problematice dříve angažovali. Ti upozorňují, že se pašeráci vyskytují především na Blízkém východě a v Turecku. Trestat je v Británii bude podle nich velmi obtížné.