Británií otřásá skandál kolem večírku v Downing Street. Podle expertů přišel v nejméně vhodnou dobu
Zprávy o údajném večírku, který se měl koncem loňského roku uskutečnit v premiérském sídle v Downing Street navzdory přísnému lockdownu, vyvolaly ve Spojeném království poprask. Odborníci přitom varují, že skandál může neblaze ovlivnit chování lidí a část společnosti kvůli tomu přestane opatření proti covidu dodržovat. To vše se navíc odehrává v době, kdy Anglie v obavách ze šíření nové varianty omikron pravidla opět zpřísňuje.
„Dokážu pochopit, jak rozhořčující musí být myšlenka, že lidé, kteří určovali pravidla, je sami nedodržovali. Bezvýhradně se omlouvám za pohoršení, které to způsobilo po celé zemi, a omlouvám se za dojem, který to vytváří.“
Británie zavede v Anglii přísnější opatření. Šíření nové varianty omikron chce zabránit hlavně vakcinací
Číst článek
Tak britský premiér Boris Johnson ve středu reagoval na zveřejnění videa, které v zemi vyvolalo silnou vlnu pobouření. Nahrávka natočená 22. prosince loňského roku zachycuje, jak pracovníci jeho kanceláře vtipkují o večírku uspořádaném 18. prosince v rozporu s tvrdými protiepidemickými opatřeními, která mimo jiné zakazovala veškeré sešlosti ve vnitřních prostorech.
„Také jsem zuřil, když jsem ten klip viděl,“ dodal Johnson během středečních interpelací v Dolní sněmovně. Zároveň ale několikrát zopakoval, že se žádný takový večírek neuskutečnil a tím pádem nebyla porušena ani opatření, která byla tehdy v platnosti.
Nehledě na slova konzervativního premiéra už ale skandál běží v plném proudu. Britští odborníci přitom varují, že celý tento incident jen podkope důvěru veřejnosti ve vládu i její opatření a může zhatit snahy o to dostat šíření koronaviru pod kontrolu.
Za „zklamání důvěry“ to označuje i Heidi Larsonová z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny. „Pro veřejnost, která je opravdu unavená, vyčerpaná a připravená na to konečně vidět konec této pandemie, to není vůbec dobré,“ říká pro britský deník The Guardian.
Další odborníci upozorňují, že skandál podkopávající důvěru občanů přišel zřejmě v tu nejméně vhodnou dobu – v době, kdy je šíření covidu na vzestupu a přibývá případů nedávno odhalené varianty omikron. Kvůli ní přitom anglické úřady zavádějí ještě přísnější pravidla, než platila doposud.
Podle takzvaného plánu B mají všichni obyvatelé Anglie od pondělí 13. prosince povinně pracovat z domova, pokud jim to situace umožňuje. Od středy pak budou muset při vstupu do nočních klubů a dalších míst s větším počtem lidí ukázat covidový certifikát, tedy doklad o dokončeném očkování, prodělání nemoci nebo o negativním PCR testu.
Už od pátku 10. prosince navíc musí nosit zakrytá ústa a nos ve většině vnitřních prostor včetně obchodů nebo veřejné dopravy.
„Omikron skutečně vzbuzuje obavy,“ varuje pro The Guardian psycholog Stephen Reicher, podle kterého je za této situace nutné, aby lidé měli ve vládní opatření důvěru. „Uprostřed národní krize, kdy musíme rychle reagovat a vědět, jak přesně reagovat, potřebujeme vládu, která nás dokáže vést. Vládu, kterou považujeme za nečestnou a prolhanou, právě teď opravdu nepotřebujeme,“ dodává.
Zakázaný večírek
Celá kauza odstartovala už před deseti dny, kdy na údajný večírek v Downing Street upozornil bulvární list Daily Mirror. Zprávy o konání „sváteční party“ v době, kdy Británie zažívala silnou druhou vlnu epidemie covidu-19, ale později přinášely i další zpravodajské servery včetně BBC.
Podle prvních odhadů je varianta omikron nakažlivější než delta, řekl britský premiér Johnson
Číst článek
Večírek se měl konat 18. prosince, tedy pouhý den poté, co vláda na svém twitterovém účtu uvedla, že se nesmí konat pracovní vánoční večírky ani obědy. Právě akce tohoto rázu se ale měla konat v Downing Street 10.
Po zveřejnění dřívějších informací přišla další rána toto úterý, když televize ITV zveřejnila video údajně pořízené loni 22. prosince. Záběry ukazují, jak si pracovníci úřadu britského premiéra nacvičují tiskovou konferenci a vymýšlejí strategii, jak čelit případným otázkám na téma zakázaného vánočního večírku.
„Já jsem šla domů. Počkat, počkat... Jaká je odpověď?“ říká během „cvičného“ tiskové mítinku někdejší Johnsonova mluvčí Allegra Strattonová. „Nebyl to večírek, byla to sklenka vína se sýrem,“ navrhuje možnou odpověď kolega. Následně ale dodává, že to byl jen vtip, a ostatní se značnou smát. „Tento fiktivní večírek byl pracovní schůzkou. A nedodržovaly se tam rozestupy,“ uzavírá pobaveně Strattonová. Za video se tento týden omluvila a nabídla svou rezignaci.
Kompromitující video okamžitě rozlítilo veřejnost, opoziční labouristy i další politiky, podle kterých vláda dělá z lidí hlupáky. Situaci nepomohl uklidnit ani Johnsonův příslib, že případ vánočního večírku prošetří šéf státní správy Simon Case. Kauzou se naopak nehodlá zabývat policie, podle jejího vyjádření k tomu prý nemá „dostatek důkazů“ a vyšetřování „retrospektivních porušení covidových regulací“ není v souladu s jejím obvyklým postupem.
Skandál vzbudil bouřlivé emoce zejména mezi pozůstalými, kteří měli během loňské zimní vlny covidu své příbuzné v pečovatelských domech nebo nemocnicích, kvůli opatřením se s nimi ale na sklonku života nemohli přijít rozloučit.
„Nemohli jsme tam být, když odešla… Jsem naprosto znechucená tímto uplatňováním dvojích standardů. Vysmáli se nám do očí,“ cituje britská televize BBC Morii Owenovou, které v den večírku v Downing Street zemřela její 104letá matka. „Je mi z toho až do morku kostí zle,“ dodává žena, která naposledy viděla svou matku jen přes okno jejího pečovatelského domu.
Některá média a politici přitom upozorňují, že protiepidemická opatření dopadla v těžké chvíli i na samotnou královnu Alžbětu II. Když jí letos v dubnu zemřel manžel, princ Philip, truchlila na pohřbu sama. Ve středu to zdůraznil například lídr opozičních labouristů Keir Starmer, který tak zpochybnil morální autoritu premiéra a jeho vlády.
‚Cummingsův efekt‘
Média nicméně poukazují na to, že to není zdaleka poprvé, co vláda čelí obviněním z obcházení pravidel.
Bývalý Johnsonův poradce tvrdí, že premiér koronavirou krizi nezvládl. Politik kritiku odmítá
Číst článek
Komentátoři nejčastěji připomínají poprask kolem případu tehdejšího Johnsonova poradce Dominika Cummingse, který několik dní po začátku celostátní karantény loni v květnu cestoval se svým čtyřletým synem a s nemocnou manželkou napříč Anglií ke svým rodičům. Jeho žena se přitom potýkala s příznaky covidu-19 a Cummings byl předtím v kontaktu s Johnsonem, který právě obdržel pozitivní výsledek testu na koronavirus.
Johnsonova poradce a hlavního architekta vystoupení země z Evropské unie kauza stála místo, i tehdy ale skandál vedl ke značnému propadu důvěry lidí ve vládní opatření. Článek publikovaný v odborném časopisu Lancet dokonce hovoří o „Cummingsově efektu“, který měl údajně „negativní a trvalé dopady“ na důvěru veřejnosti i její následné chování. Podle autorky článku a odbornice v oblasti epidemiologie a psychobiologie Daisy Fancourtové se přitom podobný scénář může opakovat i nyní.
„Věc, ze které jsem kvůli zprávám o porušení pravidel v Downing Street 10 nervózní, je, že to může poškodit chování veřejnosti v oblasti dodržování opatření v době, kdy jsou důležitější než kdy dřív,“ varuje podle deníku The Guardian Fancourtová.
Na vážnost situace spojené s epidemií covidu ve čtvrtek upozornil také ministr zdravotnictví Sajid Javid, podle kterého se nová varianta omikron šíří rychleji než jakákoli jiná zkoumaná varianta. Pokud tedy bude její přenos pokračovat současným tempem, do konce prosince by se ve Spojeném království mohl nakazit až milion lidí.
Omikron podle prvních studií přináší vyšší riziko opětovné nákazy, ale mírnější průběh
Číst článek
S ohledem na tuto skutečnost také vláda zavedla nová opatření. Podle Javida tak chce zabránit neudržitelnému tlaku na britský zdravotnický systém a zároveň se vyhnout lockdownu.
Například podle britského epidemiologa Tima Spectora ale opatření nejsou dostatečná a přicházejí příliš pozdě. Omikron se zatím sice jeví tak, že způsobuje mírnější průběh nemoci než varianta delta, podle epidemiologa ale může mít i tak „zničující“ následky, protože je zároveň výrazně nakažlivější.
„Pokud budou čísla prudce stoupat, je jedno, jestli zůstane procento hospitalizovaných nebo umírajících lidí nízké – jde o objem, ne o procento. Rychlejší přenos dokonce i u očkovaných osob může mít zničující následky, stále mohou každý den umírat stovky lidí,“ cituje televize Sky News britského epidemiologa, podle kterého nebudou ani druhé Vánoce v době pandemie snadné. Pokud ale lidé nebudou dodržovat opatření a epidemie bude narůstat stejným tempem jako nyní, v roce 2022 se počet nakažených „vyšplhá výš než kdy dřív“, varuje Spector.