Říká se jí „pirola“ a znepokojuje virology po celém světě. „Nikdo z virologů si s tím neví rady a neví, co to znamená, že se náhle objevila všude,“ popisuje redakci iROZHLAS.cz Jan Pačes.
Aktuálně se šířící forma viru SARS-CoV-2 je označována jako XBB.1.5 a je jednou z novějších verzí varianty omikron, která způsobila rekordní počty nákaz na začátku loňského roku.
Koronavirus v Česku během uplynulého roku opět dokázal, že umí překvapit. Jaký byl covid v roce 2022? Server iROZHLAS.cz připomíná nejdůležitější události.
Omikron podle Pačese zvítězil v evolučním souboji koronaviru a teď spolu soupeří jeho potomci-subvarianty: „Končí nečekané události, když se objevila varianta, o které jsme vůbec nic netušili.“
Nové vakcíny jsou upravené přímo pro variantu omikron, která v několika posledních měsících ve světové populaci převažuje. Jejich využití bude pouze jako posilující dávka.
Covid začal nezvykle nabírat na síle už v letních měsících. Podle šéfstatistika Duška je důvodem nová varianta omikronu, která je mnohem nakažlivější než předchozí, ale za to má mnohem lehčí průběh.
„Proočkovanost české populace proti Covidu-19 není nijak nízká, velké množství lidí má za sebou dvě nebo tři dávky. Čtvrtá dávka je doporučena pouze pro část populace,“ řekl Dušek.
Odborníci z Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí upravili klasifikaci těchto dvou linií omikronu z označení „varianta zájmu“ na „varianty hodné obav“.
V úterý v Česku přibylo 10 498 nově potvrzených případů covidu-19. Je to o 217 nakažených méně než před týdnem. Nižší byl ale i počet provedených testů. Incidenční číslo kleslo pod 500.
Hongkongské nemocnice v posledních týdnech neúměrně zatížila vlna nákaz posílená variantou omikron. Čínský prezident Si Ťin-pching vedení velkoměsta vyzval, aby epidemii dostalo pod kontrolu.
Příčiny chronických potíží po nákaze koronavirem stále nejsou objasněné, někteří experti však mají jasno v tom, že páchají obrovské osobní i společenské škody, napsala agentura AP.
Biochemik Jan Konvalinka zároveň připomíná, že se nedělá dost testů na to, aby se zjistily reálné počty nakažených. Těch je podle něj mnohem více než uvádějí statistiky.
„Budeme epidemii podrobně sledovat a jsme připraveni změnit rozhodnutí, pokud – v rozporu s naším očekáváním – přijde na jaře čtvrtá vlna nebo se objeví nové znepokojující varianty koronaviru.“
Zatímco Norsko volí opatrnější přístup, Dánsko zrušilo kromě většiny opatření také povinnost nošení roušek ve veřejné dopravě i obchodech a například Švédsko ustupuje také od rozsáhlého testování.
Počty nakažených jsou v poslední době vysoké v souvislosti se šířením nakažlivější varianty omikron. Počet hospitalizovaných klesl pod 3000, pacientů v těžkém stavu je méně než 20.
Současné počty ale nedosahují ani zdaleka naplněnosti nemocnic na jaře 2021. V březnu bylo v pražských nemocnicích i více než 1000 nakažených a 250 na jednotkách intenzivní péče.
„Pořád jsme ještě před kulminací viru. A na číslech z toho týdne vidíme, že obsazenost lůžek v nemocnicích roste poměrně velmi rychle,“ upozorňuje biochemik Jan Konvalinka.
Invaze neočkovaných, tak popisuje praktická lékařka Eva Málková nápor pacientů. Neočkovaní pacienti s příznaky nemoci totiž nemají nárok na PCR test zdarma. Potřebují žádanku od praktického lékaře.
O nové variantě zatím vědci nemají dostatek informací. Dánské zdravotnické úřady minulý týden oznámily, že je nejspíše 1,5krát nakažlivější než původní varianta omikronu.
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 neexistuje způsob, jak by resort mohl přebytečné dávky odkoupit. „Řešíme to s Asociací krajů,“ uvedl.