Česko má dva další typy covidu varianty omikron. Počty pozitivních případů dál klesají

Laboratoře Státního zdravotního ústavu prokázaly sekvenací dva nové typy koronaviru varianty omikron označené BA.4 a BA.5 v Česku. Vyplývá to z týdenní zprávy ústavu o epidemiologické situaci. Tyto varianty stojí za nárůstem případů v Jižní Africe či Portugalsku. Počty pozitivních případů zatím podle dat ministerstva zdravotnictví od konce března setrvale klesají.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V květnu už bylo dostatečné množství vakcín

Spolu s očekávaným ústupem nákazy v letním období klesá v posledních měsících i počet testů (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Odborníci z Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí upravili klasifikaci těchto dvou linií omikronu z označení „varianta zájmu“ na „varianty hodné obav“.

„Tato reklasifikace souvisí se vzestupem případů v Portugalsku. Ukazuje se, že za nárůstem případů je i mechanismus imunitního úniku u těchto subvariant,“ uvedl Státní zdravotní ústav. Imunitní únik znamená, že nemusí chránit dříve prodělaná nákaza.

Spojení opičích neštovic s covidovou vakcínou? Podle expertů nesmysl. ‚Příspěvek nesmažu,‘ říká autorka

Číst článek

Do konce května byly zaznamenány dva případy BA.4 v Moravskoslezském kraji a tři BA.5 v Jihomoravském kraji. Kvůli výskytu nových variant ústav laboratořím doporučuje, aby desetinu všech vzorků pozitivních na koronavirus vyšetřily také metodou diskriminačního PCR, která dokáže shodu s některou ze sledovaných variant vyloučit.

„Z dostupných dat se nejeví, že by tyto varianty byly epidemicky významné v České republice. V sekvenovaných vzorcích nejsou recentně detekovány žádné rekombinantní varianty,“ doplnil Státní zdravotní ústav. Rekombinantní varianty jsou takové, které vznikají kombinací několika variant, například omikronu a delty.

Počet testů dál klesá

Spolu s očekávaným ústupem nákazy v letním období klesá v posledních měsících i počet testů. Za poslední dva týdny bylo v Česku provedeno asi 75 tisíc testů na covid-19, 34 500 metodou PCR a 40 600 antigenních. Antigenní v současné době často používají lékaři přímo v ordinacích, když k nim přicházejí pacienti s příznaky infekce dýchacích cest. Pro srovnání, stejný počet PCR testů jako v současné době za dva týdny byl ještě v polovině února za jediný den.

Dlouhým covidem trpí v Británii dva miliony dospělých, 376 tisíc registruje příznaky už dva roky

Číst článek

Pozitivita testů, která naznačuje četnost výskytu nákazy v populaci, v posledních dvou týdnech byla 10,8 procenta. „Trvale sice dochází k poklesu testování, ale v posledních týdnech také mírně klesá pozitivita testů,“ uvedl Státní zdravotní ústav.

V průměru je v posledních týdnech zachyceno asi 267 případů nákazy koronavirem za den. Jen jediný den bylo překročeno 400 případů. V létě potvrzených případů podobně ubývalo také v posledních dvou letech, znovu jejich počet začal růst v září. V roce 2020 to bylo už na začátku školního roku, loni ke konci měsíce.

Klesá také zájem o očkování. V květnu bylo podáno asi 58 400 dávek vakcín proti covidu-19, v dubnu jich bylo asi o 15 tisíc víc. Kromě 10 tisíc dávek šlo v posledním měsíci o přeočkování, nově se nechalo očkovat 4200 lidí. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již dříve řekl, že odborníci na podzim očekávají další vlnu koronaviru a lidé s rizikem těžšího průběhu nemoci, tedy starší 55 let, by se měli nechat znovu přeočkovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme