Česko má dva další typy covidu varianty omikron. Počty pozitivních případů dál klesají
Laboratoře Státního zdravotního ústavu prokázaly sekvenací dva nové typy koronaviru varianty omikron označené BA.4 a BA.5 v Česku. Vyplývá to z týdenní zprávy ústavu o epidemiologické situaci. Tyto varianty stojí za nárůstem případů v Jižní Africe či Portugalsku. Počty pozitivních případů zatím podle dat ministerstva zdravotnictví od konce března setrvale klesají.
Odborníci z Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí upravili klasifikaci těchto dvou linií omikronu z označení „varianta zájmu“ na „varianty hodné obav“.
„Tato reklasifikace souvisí se vzestupem případů v Portugalsku. Ukazuje se, že za nárůstem případů je i mechanismus imunitního úniku u těchto subvariant,“ uvedl Státní zdravotní ústav. Imunitní únik znamená, že nemusí chránit dříve prodělaná nákaza.
Spojení opičích neštovic s covidovou vakcínou? Podle expertů nesmysl. ‚Příspěvek nesmažu,‘ říká autorka
Číst článek
Do konce května byly zaznamenány dva případy BA.4 v Moravskoslezském kraji a tři BA.5 v Jihomoravském kraji. Kvůli výskytu nových variant ústav laboratořím doporučuje, aby desetinu všech vzorků pozitivních na koronavirus vyšetřily také metodou diskriminačního PCR, která dokáže shodu s některou ze sledovaných variant vyloučit.
„Z dostupných dat se nejeví, že by tyto varianty byly epidemicky významné v České republice. V sekvenovaných vzorcích nejsou recentně detekovány žádné rekombinantní varianty,“ doplnil Státní zdravotní ústav. Rekombinantní varianty jsou takové, které vznikají kombinací několika variant, například omikronu a delty.
Počet testů dál klesá
Spolu s očekávaným ústupem nákazy v letním období klesá v posledních měsících i počet testů. Za poslední dva týdny bylo v Česku provedeno asi 75 tisíc testů na covid-19, 34 500 metodou PCR a 40 600 antigenních. Antigenní v současné době často používají lékaři přímo v ordinacích, když k nim přicházejí pacienti s příznaky infekce dýchacích cest. Pro srovnání, stejný počet PCR testů jako v současné době za dva týdny byl ještě v polovině února za jediný den.
Dlouhým covidem trpí v Británii dva miliony dospělých, 376 tisíc registruje příznaky už dva roky
Číst článek
Pozitivita testů, která naznačuje četnost výskytu nákazy v populaci, v posledních dvou týdnech byla 10,8 procenta. „Trvale sice dochází k poklesu testování, ale v posledních týdnech také mírně klesá pozitivita testů,“ uvedl Státní zdravotní ústav.
V průměru je v posledních týdnech zachyceno asi 267 případů nákazy koronavirem za den. Jen jediný den bylo překročeno 400 případů. V létě potvrzených případů podobně ubývalo také v posledních dvou letech, znovu jejich počet začal růst v září. V roce 2020 to bylo už na začátku školního roku, loni ke konci měsíce.
Klesá také zájem o očkování. V květnu bylo podáno asi 58 400 dávek vakcín proti covidu-19, v dubnu jich bylo asi o 15 tisíc víc. Kromě 10 tisíc dávek šlo v posledním měsíci o přeočkování, nově se nechalo očkovat 4200 lidí. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již dříve řekl, že odborníci na podzim očekávají další vlnu koronaviru a lidé s rizikem těžšího průběhu nemoci, tedy starší 55 let, by se měli nechat znovu přeočkovat.