‚Ať je to kdokoliv.‘ Ve Stoku, přezdívaném hlavní město brexitu, volí toho, kdo slibuje změnu

Britští voliči ve čtvrtek vybírají své zástupce do Evropského parlamentu. Ve volbách, které se ve Spojeném království konají jen proto, že země nedokázala podle plánu odejít z Evropské unie. Předvolební průzkumy naznačují, že úspěch ve volbách by mohla slavit především nová euroskeptická strana Nigela Farage. Proč? Odpovědi se nabízí v anglickém městě Stoke on Trent, které je považováno za hlavní město brexitu.

Od stálého zpravodaje Stoke on Trent (Anglie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prodej, na pronájem, zavřeno…. Takový nápis visí snad na každém třetím domě na hlavní ulici. Uprostřed ní pobočka Armády spásy. Na první pohled je jasné, že tady se nežije příliš dobře. A podle toho lidé také volí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaromíra Marka z „hlavního města brexitu“

„Lidé ve Stoku mají pocit, že Londýnu na nich nezáleží. Podepsaly se na tom jak vlády konzervativců, tak labouristů. Bez rozdílu. Doly jsou zavřené, lidé přišli o práci a mají pocit, že nemají žádnou budoucnost,“ vysvětluje Radiožurnál rodák ze Stoku Alan Gerard. O politiku se zajímá roky, v květnových volbách do obecního zastupitelstva mu mandát utekl o dva hlasy.

Jeho slova potvrzuje kolemjdoucí šedesátnice Helen: „Celý život jsem volila konzervativce, ale s tím je konec. Lidé už mají všeho dost. Nebudou volit ani konzervativce, ani labouristy. Budou volit novou stranu.“ Tou stranou myslí Stranu pro brexit Nigela Farage.

„Lidé ve Stoku mají pocit, že Londýnu na nich nezáleží. Podepsaly se na tom jak vlády konzervativců, tak labouristů. Bez rozdílu. Doly jsou zavřené, lidé přišli o práci a mají pocit, že nemají žádnou budoucnost,“ vysvětluje Radiožurnál rodák ze Stoku Alan Gerard. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas Radiožunál

Pro odchod z unie ve Stoku hlasovalo v referendu sedm lidí z deseti, a tyto počty se příliš nezměnily. Na současnou vládu jsou lidé naštvaní právě proto, že brexit nedokázala dovést do konce. „Politici chodí kolem brexitu jako kolem horké kaše. Nikdo nemá žádný plán. Dávno jsme měli odejít z EU. Bez dohody a okamžitě,“ dodává Helen.

Volby do Evropského parlamentu: Nizozemci a Britové už mají hlasování za sebou

Číst článek

Lidé jsou namíchnutí na vládu i na přední politiky, kteří slibovali brexit. Mají pocit, že je zradili. „Za skoro tři roky nebyli schopní se dát dohromady a kolektivně, jako předmět národního zájmu, přijmout potřebné zákony. Jenom politikaří. To mezi lidmi vyvolává neklid. Velký neklid,“ hodnotí šedesátník Patrick. 

„Poslední tři roky vidíme, že politický systém jen opakuje staré fráze a nic, co slíbil, nesplnil. Lidé mají pocit, že je to pořád stejné, a volí pro toho, kdo slibuje změnu. Ať je to kdokoliv,“ hodnotí Alan.

Město Stoke on Trent živily uhelné doly a nesčetné keramičky. Doly se zavřely a po keramických manufakturách zbyly jen oprýskané reklamní nápisy na průčelích domů. I tři roky po referendu o EU tady má stále většina lidí pocit, že brexit vyřeší všechny jejich problémy.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme