Ultimátum pro opozdilce. Británie vyzve desetitisíce občanů EU, aby si zažádali o status usedlíka
Britské ministerstvo vnitra se snaží vyjít vstříc těm, kteří se dosud nestihli registrovat do takzvaného systému osídlení, díky němuž by měli získat status usedlíka. Možnost podat žádost o registraci resort prodloužil osmadvacetidenním ultimátem. S dalším prodloužením ale Londýn nepočítá, ačkoliv se do systému registruje až 12 000 lidí denně.
Desítky tisíc občanů Evropské unie, kteří chtějí nadále žít ve Velké Británii a nezažádali si dosud o status usedlíka, dostanou od britského ministerstva vnitra upozornění s osmadvacetidenním ultimátem k registraci.
Takzvaný systém osídlení umožňuje nebritským rezidentům získat po brexitu status usedlíka. Pokud se ale do systému nezaregistrují, o právo žít a pracovat na území Velké Británie přijdou, stejně jako ztratí bezplatnou zdravotní péči.
Jak uvádějí britská média, upozornění obdrží všichni, kteří nezadají žádost o registraci do konce června, kdy je stanovena uzávěrka pro podání žádosti.
O registraci si musí požádat všichni občané Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru i Švýcarska.
![](https://pbs.twimg.com/media/E4J_vMvWUAMTaTE.jpg)
There are less than 8 days until the EU #SettlementScheme deadline of 30 June 2021 📅
Apply TODAY if you are an EU, EEA or Swiss citizen or their family member (resident in the 🇬🇧 by 31 December).
➡️ gov.uk/eusettlementsc…
07:30 – 23. 06. 2021
74 stran
Britské ministerstvo vnitra krok vysvětlilo tím, že se týden před koncem uzávěrky registrace snaží oslovit ty, kteří nezaznamenali změnu pravidel. Jedná se především o seniory či děti s nestabilním rodinným zázemím. Ve snaze o pomoc resort zřídil telefonickou linku.
Skutečnost, že je pro mnohé obtížné se v registraci zorientovat, dosvědčuje vysoký zájem o pomoc. Linku kontaktovalo přes půldruhého milionu lidí, online kontaktní formulář jich pak odeslalo přes 500 tisíc.
Přihlášení do systému osídlení obnáší vyplnění dotazníku, který čítá dohromady čtyřiasedmdesát stran. V dotazníku musí žadatelé doložit pro některé již nedostupné informace, například staré bankovní výpisy. Při vyplnění se tak lidé potýkají s mnoha obtížemi.
![](https://pbs.twimg.com/media/E4edwUxXEAMA3iw.jpg)
V současné době se podle ministerstva vnitra do systému přihlásilo přes 5,6 milionu evropských rezidentů. Přes 400 000 žádostí je stále nevyřízeno. Jejich zpracování může trvat až do konce léta. Vláda vydá doposud neevidovaným osvědčení o žádosti, na které se mohou všichni žadatelé spolehnout jako na důkaz o přístupu k právu na práci či pronájem.
Deportace nehrozí
Státní ministr pro přistěhovalectví Kevin Foster vyloučil možnost prodloužení termínu konce registrace, vysokému nárůstu počtu žádostí navzdory. S blížícím se koncem uzávěrky podává denně žádost deset až dvanáct tisíc lidí.
Prodloužení termínu není podle Fostera řešením pro oslovení těch, kteří se do systému stále nezaregistrovali. „Mohli bychom snadno sklouznout k neustálému prodlužování termínu a vytváření dalších nejistot,“ citoval ho deník The Guardian.
Neznamená to ale, že by ti, kteří žádost nestihnou podat do konce června, přišli od 1. července o svá práva. Foster slíbil, že se ministerstvo bude snažit předcházet všem případným deportacím a každý případ bude řešit individuálně. Opozdilci ovšem musí doložit relevantní důvody pro zanedbání termínu registrace.