Čeká Bolívii druhé kolo prezidentských voleb? Podle předběžných výsledků vyhrál to první Morales
Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Podle pozorovatelů Organizace amerických států ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.
Pokud se výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb.
Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože „věří v sílu venkova“. Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.
Misión de Observación Electoral d OEA sigue dando seguimiento riguroso al proceso electoral en #Bolivia. Fundamental q el TSE explique pq se interrumpió la transmisión de resultados preliminares y q el proceso de publicación de los datos del cómputo se desarrolle de manera fluida
04:35 – 21. 10. 2019
„Dosáhli jsme triumfu, který nám umožňuje s jistotou říci, že bude druhé kolo,“ prohlásil po sečtení 84 procent výsledků bývalý novinář a exprezident Mesa.
Po několika hodinách ale Organizace amerických států (OAS) na twitteru napsala, že požádala nejvyšší volební soud, aby vysvětlil „přerušení zveřejňování výsledků“. „Požadujeme obnovení sčítání! Druhé kolo potvrzují nezávislá data, to nelze zpochybnit!“ uvedl později na twitteru Mesa.
Bývalý odborový lídr pěstitelů koky Morales, který tento týden oslaví šedesátiny, stojí v čele Bolívie jako její první indiánský prezident od ledna 2006 a je tak nyní nejdéle vládnoucím latinskoamerickým prezidentem. Popularitu si získal zejména štědrými sociálními programy pro chudé financovanými mimo jiné příjmy z exportu zemního plynu.
Tisíce Bolivijců protestují proti prezidentovi. Morales upravil ústavu, aby mohl znovu kandidovat
Číst článek
Řady svých odpůrců Morales výrazně rozšířil v roce 2017, když s pomocí ústavního soudu prosadil zrušení omezení dvou mandátů pro volené funkce, tedy i pro něj a pro viceprezidenta Álvara Garcíu Lineru, který je v tomto úřadě rovněž od roku 2006.
Změnu ústavy rušící omezení přitom Bolivijci v roce 2016 odmítli. „Mnozí jsou naštvaní proto, že je tak dlouho u moci, nestěžují si, že by pro Bolívii nic neudělal,“ řekla serveru BBC Mundo studentka medicíny před jednou z volebních místností.
Moralese letos mnozí kritizovali i za pozdní reakci na požáry, při nichž shořelo na tři miliony hektarů lesa a k nimž podle některých přispěl dekretem umožňující rolníkům vypalováním získat další zemědělskou půdu.
‚Prožil jsem menší dobrodružství.‘ Prezident Bolívie zabloudil v pralese, když pomáhal hasit požáry
Číst článek
Konání druhého kola prezidentských voleb zavedla ústava z roku 2009. Předtím rozhodoval o prezidentovi parlament, pokud žádný z kandidátů nezískal od voličů přes polovinu hlasů. Morales vyhrál poprvé volby v roce 2005 s 53,7 procenta hlasů, pět let na to získal 64 procent hlasů a před pěti lety 61 procent.
Nyní šestašedesátiletý Mesa stanul v čele Bolívie na podzim 2003 z pozice viceprezidenta poté, co tehdejší prezident Gonzalo Sánchez de Lozada utekl ze země po několikatýdenních nepokojích.
Také Mesa skončil v úřadu kvůli protestům odborářů a domorodých obyvatel, když podal sám v červnu 2005 demisi. Mezi vůdci tehdejších protestů byl i Morales, který týž rok vyhrál prezidentské volby.