Bohatí Číňané nakupují nemovitosti na Kypru. Mohou tak získat trvalý pobyt

Bohatí Číňané si oblíbili Kypr. V poslední době proto řada z nich investovala do nemovitostí v tomto státě. Středomořský ostrov se tak podle realitních makléřů stává populární destinací Číňanů, stejně jako Kanada nebo Spojené státy americké.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záliv Pissouri

Záliv Pissouri | Foto: Fotobanka stock.xchng, Markos Foutas

Mírné podnebí, města s bohatou historií a blízko do celé Evropy - to jsou tři faktory, které lákají Číňany k nákupu nemovitosti na Kypru.

Investují-li navíc v této zemi více než 300 tisíc eur, tedy něco přes 7 milionů korun, automaticky získají i trvalý pobyt s možností volně cestovat po celé Evropské unii. To je pro ně velmi lákavé, protože s řadou evropských zemí Čína dosud nemá bezvízový styk. Čínské investice jsou velmi výhodné i pro Kypr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oblíbených destinacích bohatých Číňanů informovala zahraniční zpravodajka Kateřina Procházková

Velmi oblíbenými destinacemi Čínanů jsou také Kanada, Spojené státy americké, Austrálie či Velká Británie, kam často posílají své děti na studia. Odcházejí také do blízkého Hongkongu nebo Singapuru.

V posledních letech si oblíbili i evropské země, hlavně přímořské státy jako Itálii, Španělsko, Portugalsko či právě Kypr. Jejich investicím nahrává, že ceny nemovitostí v těchto zemích v době krize značně poklesly.

Jak uvádí studie realitních společností, více než 60 procent dotázaných Číňanů chce nastálo emigrovat, zatímco zbylých 40 procent chce jen v zahraničí vlastnit nemovitost.

Lidé se chtějí z Číny odstěhovat především kvůli špatným životním podmínkám. Vadí jim znečištěné ovzduší, nekvalitní potraviny i špatné zdravotnictví. Důvody jsou i ekonomické, nemovitosti v zahraničí jsou často levnější než ve velkých čínských městech. Například vila na Kypru se dá pořídit až o polovinu levněji než byt v centru Šanghaje.

Některé Číňany vedou k odchodu ze země i politické důvody. Řada z nich totiž zbohatla nelegálně a takto se chtějí vyhnout případnému stíhání. O tom se ale veřejně nemluví.

Kateřina Procházková, mad, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme