Více než třetina Američanů podle průzkumu Bidenovu volbu nepovažuje za legitimní. Jejich počet se zvyšuje

Přestože se nikdy nepotvrdily spekulace o rozsáhlých podvodech a výsledky napříč USA potvrdili činitelé obou hlavních politických stran, více než třetina Američanů nepovažuje volební vítězství prezidenta Joea Bidena z roku 2020 za legitimní. Takový je výsledek čerstvého průzkumu vypracovaného pro deník The Washington Post. Z dotázaných voličů Republikánské strany vítězství demokrata Bidena označilo za legitimní jen 31 procent.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinské radikální hnutí Hamás a ruský prezident Vladimir Putin mají společné to, že chtějí zničit sousední demokracii, tedy Izrael a Ukrajinu. V projevu k národu to uvedl americký prezident Joe Biden

Podíl lidí, kteří přijímají Bidenovo vítězství, celkově klesl ze 69 na 62 procent | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Průzkum zpracovali experti z Marylandské univerzity a prosincového dotazování se zúčastnila tisícovka dospělých Američanů. Oproti sondáži z konce roku 2021 označilo výsledek posledních voleb za řádný nejen méně respondentů mezi republikány, ale i mezi voliči Demokratické strany a „nezávislými“.

Podíl lidí, kteří přijímají Bidenovo vítězství, celkově klesl ze 69 na 62 procent. Mezi republikány před dvěma lety stejný pohled vyjádřilo 39 procent lidí, u demokratů nastal posun z 94 na 91 procent a u nezávislých voličů ze 72 na 66 procent. Čísla pro jednotlivé podskupiny však provází vyšší interval statistické chyby, který u celkového výsledku činí čtyři procentní body.

Není pochyb, že Trump podporoval povstání, řekl Biden. Verdikt z Colorada neokomentoval

Číst článek

Výsledky list The Washington Post zveřejnil na začátku roku, v němž budou Američané na podzim volit prezidenta znovu. Poslední volby z listopadu 2020 vyústily v bezprecedentní vývoj, kdy poražený republikánský prezident Donald Trump odmítl výsledek uznat a společně s dalšími republikánskými politiky a jejich spojenci v médiích šířil fámy o rozsáhlých podvodech s hlasy.

Nyní chce kandidovat znovu a je poměrně pravděpodobné, že se v listopadu jeho souboj s Bidenem zopakuje.

Tvrzení o nekalostech při hlasování na konci roku 2020 odmítly soudy v různých amerických státech a úřady nikdy neidentifikovaly výrazné nesrovnalosti, které by mohly změnit celkový výsledek.

‚Na žádost Trumpa.‘ Američtí poslanci se poprvé sešli kvůli podezření, že Biden zneužil úřad viceprezidenta

Číst článek

Federální orgány dohlížející na zabezpečení hlasování označily volby za „nejbezpečnější v americké historii“. Přesto průzkumy dlouhodobě ukazují, že zhruba dvě třetiny republikánských voličů Bidenovo vítězství neuznávají.

Trumpovy snahy přesvědčit své podporovatele o tom, že volby v listopadu 2020 byly neplatné, vyústily o několik týdnů později 6. ledna 2021 v násilné nepokoje, při nichž prezidentovi stoupenci vtrhli do sídla amerického Kongresu, jehož obě komory se v ten den sešly, aby potvrdily Bidenovo vítězství. Několikahodinové protesty přímo nebo nepřímo zapříčinily smrt několika demonstrantů i policistů.

Většina dospělých Američanů (55 procent) je podle prosincového průzkumu přesvědčena, že 6. leden byl „útokem na demokracii, na který by se nikdy nemělo zapomenout“. Čísla se však stejně jako u přijímání Bidenova vítězství značně liší v závislosti na stranických preferencích - 72 procent republikánů se domnívá, že „je načase se posunout dál“, zatímco podle 86 procent demokratů by se na 6. leden nemělo zapomenout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme