Biden telefonoval s jihokorejským premiérem. Ocenil odolnost tamní demokracie a právního státu

Jihokorejský premiér Han Duk-so, který dočasně zastává i povinnosti prezidenta, v telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem uvedl, že Soul bude pokračovat ve své zahraniční a bezpečnostní politice. Napsaly to v neděli agentury Reuters a Jonhap s odvoláním na prohlášení Hanovy kanceláře, podle níž Biden uvedl, že spojenectví mezi USA a Jižní Koreou se nemění. Podle Bílého domu americký prezident ocenil odolnost jihokorejské demokracie.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

„Prezident Biden vyjádřil své přesvědčení, že spojenectví (USA a Jižní Koreje) zůstane základním pilířem míru a prosperity v indo-pacifickém regionu“ | Foto: Annabelle Gordon | Zdroj: Reuters

„Jižní Korea bude vykonávat svou zahraniční a bezpečnostní politiku bez přerušení a usiluje o to, aby se spojenectví mezi Jižní Koreou a USA udrželo a vytrvale rozvíjelo,“ stojí v prohlášení Soulu.

Prezident Jižní Koreje končí. Parlament ho po pokusu vyhlásit stanné právo odvolal z funkce

Číst článek

To dále sděluje, že Biden řekl Hanovi, že pevné spojenectví mezi Washingtonem a Soulem zůstává nezměněno a USA bude spolupracovat s Jižní Koreou na dalším rozvoji a posílení vztahů, jakož se i věnovat třístranné spolupráci mezi Jižní Koreou, USA a Japonskem.

„Prezident Biden vyjádřil své uznání odolnosti demokracie a právního státu v Korejské republice a potvrdil pevný závazek Spojených států vůči obyvatelům Korejské republiky,“ uvedl později v prohlášení Bílý dům, který také zmínil spojenectví mezi oběma zeměmi.

„Prezident Biden vyjádřil své přesvědčení, že spojenectví (USA a Jižní Koreje) zůstane základním pilířem míru a prosperity v indo-pacifickém regionu během funkčního období úřadujícího prezidenta Hana,“ dodal Washington.

Han dočasně převzal funkci prezidenta poté, co jihokorejský parlament v sobotu na druhý pokus rozhodl o odvolání hlavy státu Jun Sok-jola kvůli tomu, že se minulý týden pokusil v zemi zavést stanné právo. Jun i po hlasování poslanců zůstává v úřadu, ale jeho pravomoci a povinnosti jsou pozastaveny. Situaci nyní bude posuzovat ústavní soud, který musí do šesti měsíců rozhodnout, zda Juna odvolá nebo jeho pravomoci obnoví.

Jun šokoval 3. prosince národ i celý svět, když vyhlásil v zemi stanné právo. V krátkém televizním projevu slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Obvinil přitom opozici ze sympatií vůči Severní Koreji a z protistátní činnosti, jež paralyzovala vládu.

Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Prezidenta v současnosti vyšetřuje prokuratura pro podezření z velezrady.

KLDR označila vyhlášení stanného práva v Jižní Koreji za šílené. Prezidenta přirovnala k diktátorovi

Číst článek

Jihokorejský ministr zahraničí Čo Te-jul před několika dny podle agentury Jonhap řekl v parlamentu, že chaos způsobený vyhlášením stanného práva Junem způsobil vážné škody diplomacii asijské země. Soul se podle jihokorejského ministra zahraničí bude snažit obnovit důvěru mezinárodního společenství.

Nestabilní politická situace v zemi prakticky přerušila diplomatické kontakty na nejvyšší úrovni. Zrušena byla podle Reuters například plánovaná cesta amerického ministra obrany Lloyda Austina do Soulu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme