Biden telefonoval s jihokorejským premiérem. Ocenil odolnost tamní demokracie a právního státu
Jihokorejský premiér Han Duk-so, který dočasně zastává i povinnosti prezidenta, v telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem uvedl, že Soul bude pokračovat ve své zahraniční a bezpečnostní politice. Napsaly to v neděli agentury Reuters a Jonhap s odvoláním na prohlášení Hanovy kanceláře, podle níž Biden uvedl, že spojenectví mezi USA a Jižní Koreou se nemění. Podle Bílého domu americký prezident ocenil odolnost jihokorejské demokracie.
„Jižní Korea bude vykonávat svou zahraniční a bezpečnostní politiku bez přerušení a usiluje o to, aby se spojenectví mezi Jižní Koreou a USA udrželo a vytrvale rozvíjelo,“ stojí v prohlášení Soulu.
Prezident Jižní Koreje končí. Parlament ho po pokusu vyhlásit stanné právo odvolal z funkce
Číst článek
To dále sděluje, že Biden řekl Hanovi, že pevné spojenectví mezi Washingtonem a Soulem zůstává nezměněno a USA bude spolupracovat s Jižní Koreou na dalším rozvoji a posílení vztahů, jakož se i věnovat třístranné spolupráci mezi Jižní Koreou, USA a Japonskem.
„Prezident Biden vyjádřil své uznání odolnosti demokracie a právního státu v Korejské republice a potvrdil pevný závazek Spojených států vůči obyvatelům Korejské republiky,“ uvedl později v prohlášení Bílý dům, který také zmínil spojenectví mezi oběma zeměmi.
„Prezident Biden vyjádřil své přesvědčení, že spojenectví (USA a Jižní Koreje) zůstane základním pilířem míru a prosperity v indo-pacifickém regionu během funkčního období úřadujícího prezidenta Hana,“ dodal Washington.
Han dočasně převzal funkci prezidenta poté, co jihokorejský parlament v sobotu na druhý pokus rozhodl o odvolání hlavy státu Jun Sok-jola kvůli tomu, že se minulý týden pokusil v zemi zavést stanné právo. Jun i po hlasování poslanců zůstává v úřadu, ale jeho pravomoci a povinnosti jsou pozastaveny. Situaci nyní bude posuzovat ústavní soud, který musí do šesti měsíců rozhodnout, zda Juna odvolá nebo jeho pravomoci obnoví.
Jun šokoval 3. prosince národ i celý svět, když vyhlásil v zemi stanné právo. V krátkém televizním projevu slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Obvinil přitom opozici ze sympatií vůči Severní Koreji a z protistátní činnosti, jež paralyzovala vládu.
Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Prezidenta v současnosti vyšetřuje prokuratura pro podezření z velezrady.
KLDR označila vyhlášení stanného práva v Jižní Koreji za šílené. Prezidenta přirovnala k diktátorovi
Číst článek
Jihokorejský ministr zahraničí Čo Te-jul před několika dny podle agentury Jonhap řekl v parlamentu, že chaos způsobený vyhlášením stanného práva Junem způsobil vážné škody diplomacii asijské země. Soul se podle jihokorejského ministra zahraničí bude snažit obnovit důvěru mezinárodního společenství.
Nestabilní politická situace v zemi prakticky přerušila diplomatické kontakty na nejvyšší úrovni. Zrušena byla podle Reuters například plánovaná cesta amerického ministra obrany Lloyda Austina do Soulu.