Biden: Američtí vojáci by bránili Tchaj-wan v případě bezprecedentního útoku ze strany Číny

Americké síly by bránily Tchaj-wan, pokud by ho napadla Čína, potvrdil americký prezident Joe Biden v rozhovoru se stanicí CBS. Ve stejném duchu se Biden vyjádřil už v květnu, jeho nynější výrok je ale podle agentury Reuters ještě jasnější.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Biden odpověděl kladně na otázku moderátora pořadu 60 Minutes, zda by americké síly bránily Tchaj-wan. „Ano, pokud by došlo k bezprecedentnímu útoku,“ řekl v rozhovoru, který televize odvysílala v neděli místního času.

Kladně také reagoval na upřesňující dotaz, zda tím myslí, že na rozdíl od americké reakce na ruskou invazi na Ukrajinu by se na obraně Tchaj-wanu v případě jeho napadení podíleli přímo američtí vojáci a americké síly.

,Porušení suverenity.‘ Cesta senátorů na Tchaj-wan podle čínské ambasády podrývá spolupráci s Českem

Číst článek

Biden v rozhovoru znovu vykročil z rámce dlouhodobě prezentovaného amerického postoje k Tchaj-wanu, podotkla agentura Reuters. Mluvčí Bílého domu, kterého agentura požádala o komentář, sdělil, že americká politika ohledně Tchaj-wanu se nezměnila. USA dlouhodobě nevyjasňují, zda by na útok na Tchaj-wan zareagovaly vojensky.

Když byl ale v květnu Biden na tiskové konferenci v Tokiu dotázán, zda by chtěl vojenské zapojení USA do obrany ostrova, odpověděl: „Ano, to je závazek, který jsme učinili.“

V nejnovějším rozhovoru zároveň americký prezident zopakoval, že USA nepodporují tchajwanskou nezávislost a uznávají politiku jedné Číny. Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy neoficiální styky.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme