Proti rasismu, xenofobii, nenávisti i diskriminaci. V Berlíně demonstrovaly desítky tisíc lidí
Demonstrace proti rasismu, xenofobii a krajní pravici v Berlíně se podle stanice Deutsche Welle zúčastnilo přes 200 tisíc lidí – tedy mnohem více, než se očekávalo. Organizátoři protestu počet účastníků vyčíslili na 242 tisíc. Policie nechtěla podle DPA počet potvrdit a hovořila jen o „několika desítkách tisíc“ osob. Server Spiegel Online a agentura AFP zmiňují 150 tisíc protestujících.
Protest pod heslem ‚Za otevřenou a svobodnou společnost – solidarita místo vyloučení‘ svolal spolek Unteilbar (Nedělitelný), který se sobotní akcí chtěl postavit proti ultrapravicové nenávisti, diskriminaci, umírání běženců ve Středomoří či škrtům v sociálním systému.
Německá vláda odsoudila ‚hon na cizince‘ v Chemnitzu. Po vraždě muže propukly násilnosti
Číst článek
Demonstrace začala v poledne na náměstí Alexanderplatz, zhruba o hodinu později se dav s plakáty, transparenty a nafukovacími balonky dal do pohybu k Vítěznému sloupu nedaleko prezidentského paláce Bellevue. Trasa pochodu vedla mimo jiné na Postupimské náměstí a k Braniborské bráně.
Protestující nesli transparenty s hesly jako ‚Rasismus není alternativa‘, ‚Solidarita s oběťmi právního, rasistického a antisemitského násilí‘, ‚Stavme mosty, a ne zdi‘ či ‚Společně proti rasismu‘.
Ke spolku Unteilbar se připojila řada dalších organizací i stran. Podporu akci vyslovily i známé osobnosti, jako například herec Benno Fürmann, televizní moderátor Jan Böhmermann či v německy hovořících zemích populární zpěvák Herbert Grönemeyer.
Podobné akce se konaly i v jiných německých městech. Kolem tisíce lidí protestovalo proti euroskeptické a protiimigrační straně Alternativa pro Německo (AfD) ve Frankfurtu. V Karlsruhe se do ulic vydaly zhruba dva tisíce lidí, aby vyjádřily nesouhlas s „nacionalistickým a rasistickým štvaním“.