V Belgii se koronavirem nakazila kočka. ‚Riziko šíření z domácích zvířat na lidi je ale nízké,‘ míní experti
Belgické úřady oznámily případ přenosu nového koronaviru z člověka na kočku. Nákazu u zvířete, jehož majitel onemocněl na COVID-19, odhalili výzkumníci z lékařské fakulty univerzity v Lutychu, informovala agentura AFP. Podle belgických expertů však není důvodem domnívat se, že by kočky nebo psi mohli koronavirem nakazit člověka.
To, že se virus SARS-CoV-2 může přenést i na domácího mazlíčka, ukázaly nedávné případy z Hongkongu, kde měli pozitivní test dva psi, kteří žili s infikovanými lidmi. Psi ovšem neměli žádné symptomy nemoci COVID-19.
Za 100 dní vyrobíme 100 tisíc plicních ventilátorů, prohlásil Trump. Výrobu v zemi nařídil zákonem
Číst článek
Belgická kočka se podle Federální agentury pro bezpečnost potravinového řetězce (AFSCA) potýkala s „přechodnými dýchacími a zažívacími potížemi“. Jeden z expertů při páteční pravidelné tiskové konferenci belgických zdravotnických úřadů označil událost za „izolovaný případ“, jaký může nastat po „blízkém kontaktu mezi zvířetem a (nakaženým) člověkem“.
„Je to extrémně vzácný úkaz, z něhož nevyplývá, že by zvířata mohla předat virus člověku,“ komentoval věc francouzský deník Le Monde. „Riziko přenosu viru z domácích zvířat na lidi je zanedbatelné oproti riziku přenosu při přímém kontaktu mezi lidmi,“ dodává AFSCA.
Agentura nicméně doporučuje chovatelům zvýšenou opatrnost i ve vztahu k mazlíčkům: „Vyhýbat se těsnému kontaktu s nimi... umývat si ruce po manipulaci s jakýmkoli zvířetem, nenechat jej, aby vám olizovalo tvář.“
Cílem je jednak zabránit tomu, aby se zvíře nakazilo, jednak předejít přenosu viru z člověka na člověka skrze tělo zvířete, na němž může virus setrvávat podobně jako na oblečení nebo kontaminovaných předmětech.