Sněžení v Bavorsku i Rakousku ustalo, situace využívají záchranáři

Obyvatelé jižního Bavorska, Rakouska a také části východního Švýcarska si v pátek po týdnu mohou oddechnout od nepřetržitého hustého sněžení, což vítají záchranáři a technické složky pracující na zpřístupnění odříznutých míst. Večer ale podle meteorologů začne opět sněžit a s výjimkou krátkého víkendového oteplení, kdy lze počítat i s deštěm, bude sněžit do poloviny nadcházejícího týdne.

Mnichov/Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silničáři odklízí sníh ze silnice nedaleko Altenbergu.

Silničáři odklízí sníh ze silnice nedaleko Altenbergu. | Foto: Oliver Barth | Zdroj: Reuters

Mezitím stav přírodní katastrofy vyhlásil na jihu Bavorska čtvrtý zemský okres. „Úřady nyní koordinují nasazování záchranných a pohotovostních sil a mohou také o mimořádnou pomoc požádat například spolkovou armádu,“ řekl podle agentury DPA představitel okresu Bad Tölz-Wolfratshausen Josef Niedermaier.

Z Jablonce nad Nisou vyvezli už 800 tun sněhu, kalamitní stav pokračuje

Číst článek

Tento okres se s vyhlášením krizového stavu přidal k okresům Miesbach, Berchtesgadener Land a Traunstein.

Přívaly sněhu už několik dní komplikují dopravu. Podle DPA zatím není jasné, kdy se v jižním a východním Bavorsku plně obnoví železniční provoz, protože železničáři snahu o protažení některých zasypaných a zavátých tratí vzdali. Lépe to nevypadá ani na silnicích, jež vedle závějí blokují také popadané stromy, které tíhu sněhu nevydržely.

Řada řidičů strávila noc v koloně v oblasti Chiemského jezera na uzavřeném úseku dálnice A8 spojující Mnichov a Salcburk. Uzavírky trápí i Berchtesgaden u hranic s Rakouskem, odkud se nemohou dostat stovky lidí. Podobná je situace i v dalších jihobavorských, ale i rakouských regionech.

Zrušené lety i pomoc armády

Kvůli špatným povětrnostním podmínkám zrušilo mnichovské letiště v pátek asi 90 letů, zhruba 120 letů odřeklo také letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. To se dotklo rovněž spojení s Prahou, kam neodletěla dopolední linka z Frankfurtu.

Česko už čtyři roky sužuje sucho. ‚Srážek je teď hodně, vyhráno ale nemáme,‘ varuje hydrolog

Číst článek

Naopak rakouská armáda a policie v pátek díky lepšímu počasí naplno obnovily provoz helikoptér, které již nasadily na evakuace, na obhlídku terénu i na dopravu výbušnin k preventivnímu odstřelu nebezpečných lavinových polí. Ve Štýrsku piloti s pomocí větrných vírů vyvolaných rotory vrtulníků shazují sníh ze stromů podél silnic. Armáda také přistoupila k evakuaci asi 200 lidí ze střediska ve Vysokých Taurách, využila k tomu nákladní vojenská vozidla a uklizenou lesní cestu.

Bavorský okres Traunstein chce o pomoc požádat armádu, což Berchtesgaden a okres Miesbach již učinily. Vojáci odklízejí z přetížených střech sníh, totéž dělají i hasiči a pracovníci technických služeb.

Mnohé školy v jižním Bavorsku a Rakousku v pátek stejně jako v minulých dnech odřekly výuku, neboť příjezdové cesty jsou nebezpečné. Učitelé nicméně ve školách jsou, aby mohli pečovat o děti, které přece jen dorazí.

Úřady varují obyvatele před vstupem do lesů, neboť stromy se pod tíhou sněhu mohou vyvrátit či zlomit. V horách dál platí vysoké riziko lavin, situace se ale přece jen ve srovnání se čtvrtkem zlepšila.

Sněhem zakrytý autobus v pohoří Appenzellské Alpy ve Švýcarsku. | Foto: Appenzell Ausserrhoden Cantonal Police | Zdroj: Reuters

V německých Alpách je většinou vyhlášen třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí. Výjimkou jsou Berchtesgadenské Alpy, kde platí čtvrtý stupeň. V Rakousku, kde byl ve čtvrtek na řadě míst vyhlášen nejhorší pátý stupeň, platí v pátek třetí a čtvrtý stupeň. Pětka je částečně v platnosti v Ybbstalských Alpách v Dolních Rakousích. Ve Švýcarsku zůstává nejvážnější riziko pádu lavin v Glarnských a Bernských Alpách ve střední a východní části země, nebezpečí zde ale bylo sníženo ze čtvrtého na třetí stupeň.

Laviny neohrožují jen lyžaře, ale také domy. Ve Švýcarsku v kantonu Appenzell Ausserrhoden se ve čtvrtek odpoledne utrhlo sněhové pole a masa sněhu zavalila i část hotelové restaurace. Zraněni byli tři lidé.

S rozmary počasí se potýká rovněž Švédsko, kde noční bouře připravila o elektřinu několik stovek obyvatel. Rychlost větru bouře Jan dosahovala 176 kilometrů v hodině, což na severozápadě země zastavilo autobusovou i železniční dopravu. V pátek nevyjely vlaky například z Kiruny do norského Narviku a mezi Östersundem a Duvedem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme