‚Pryč s diktaturou.‘ Barmská armáda vyslala do ulic obrněná vozidla, demonstranty to neodradilo
Barmská armáda, která před dvěma týdny provedla vojenský převrat, vyslala do ulic několika měst obrněná vozidla, což dále zvýšilo napětí v zemi. V noci na pondělí bylo rovněž v Barmě přerušeno připojení k internetu, který využívají demonstranti ke svolávání protestů. Ráno internet fungoval. Navzdory obavám z ozbrojeného zásahu protesty odpůrců junty pokračovaly i v pondělí, podle tiskových agentur však byly méně početné než v předchozích dnech.
V druhém největším barmském městě Mandalaj v pondělí členové bezpečnostních složek zasáhli proti demonstrantům holemi a střelbou z praků. Policisté rovněž podle místních médií stříleli do davu gumovými projektily a několik lidí zranili. Demonstrace se konala před hospodářskou bankou.
Obrněná vozidla se již v neděli objevila v největším barmském městě Rangúnu, který bývá tradičně centrem demonstrací. Na sociálních sítích byly rovněž zveřejněny záběry vojenských vozidel z Mandalaje, metropole Arakanského státu Sistwei a z metropole Kačjinského státu Myisťina. Tam v neděli bezpečnostní složky při zásahu proti demonstrantům střílely. Není však jasné, zda použily gumové projektily, nebo ostré náboje. Ve městech je také patrná větší přítomnost vojáků.
Vojenská junta v Barmě rozšiřuje pravomoci armády a stíhá podporovatele protestů
Číst článek
Velvyslanci evropských zemí a USA vydali v neděli večer společné prohlášení, v němž vyzvali barmské bezpečnostní síly, aby se zdržely použití násilí proti demonstrantům.
V Rangúnu se v pondělí shromáždily stovky lidí před budovou centrální banky a apelovaly na její zaměstnance, aby se připojili ke stávce. Někteří mávali červenou vlajkou svržené Národní ligy pro demokracii (NLD) a provolávali „Pryč s diktaturou“. Demonstrace se opět konala také před velvyslanectvím Číny, kterou protestující obviňují z podpory puče.
V hlavním městě Neipyijtu policie zatkla asi 20 demonstrujících studentů. Městem také prošel průvod lidí požadujících propuštění vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která je ve vazbě.
Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené státy uvalí sankce na organizátory převratu v Barmě a na subjekty, které na ně mají vazby. Radu bezpečnosti OSN vyzval k zavedení obdobných sankcí Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva.