Austrálie jako první zavedla jednotné krabičky pro všechny značky cigaret

V Austrálii jako první zemi na světě začíná od 1. prosince platit zákon, který povoluje prodej cigaret jen v jednotných krabičkách. Je na nich pouze jednoduchý název značky, varovné nápisy – a drastické snímky, které zobrazují, jaké následky může mít kouření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigareta, ilustrační foto

Cigareta, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Vildan Uysal

„Ty krabičky vypadají opravdu odpudivě. Mají olivově zelenou barvu a z obou stran jsou dost nechutné obrázky lidí, kteří jsou už třeba v posledním stadiu rakoviny plic. K tomu je tam vždy menší obrázek, na kterém je ten člověk, když byl ještě zdravý,“ popisuje vedoucí českého vysílání australského rozhlasu Ika Detrichová.

Drastické snímky byly na cigaretách povinně ještě před zavedením nového zákona. Na krabičkách však nyní nesmí být žádné logo tabákové firmy, nic, co by ji identifikovalo. Výrobky všech značek musí vypadat stejně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byla vedoucí českého vysílání Rádia SBS v Sydney Ika Detrichová

Zákon prosadila současná federální vláda labouristů, konkrétně bývalá ministryně a současná generální prokurátorka Nicola Roxonová. Spekuluje se, že v tom byly hodně i osobní důvody, protože někdo z její rodiny zemřel na rakovinu.

Varování na krabičkách cigaret
- Jako první ho v podobě povinných varovných obrázků zavedla Kanada v roce 1994
- V EU platí jednotný formát a rozměr varování i nařízené texty pro všechny členské státy
- Austrálie začala obrázky zobrazující účinky kouření používat v roce 2006
- Nový zákon je nyní nejpřísnějším protikuřáckým zákonem na světě. Na krabičkách chybí loga firem i jejich tradiční barvy, jediným rozlišením jsou názvy značek, které musí být uvedeny jednotným písmem. Krabičky mají stejnou velikost a tvar, varování pokrývá tři čtvrtiny přední strany obalu. Všechny obaly mají olivově zelenou barvu, která je podle průzkumů pro kuřáky nejméně přitažlivá
- Za prodej cigaret ve starých krabičkách hrozí pokuta 1,1 milionu australských dolarů (22,3 milionu korun)

Roxonová si tuto problematiku vzala za osobní iniciativu. Vláda pak opatření prosadila v parlamentu, kde má v dolní komoře většinu a v horní jí s prosazením pomohli zelení.

Velké tabákové firmy se poté obrátily na nejvyšší australský soud, ale prohrály. Prodávat krabičky s logem je teď ilegální.

Vznik zákona vyvolával bouřlivé diskuse na obou stranách. Lékaři a různé instituce pro boj s rakovinou i velká část veřejnosti byli na straně vlády. Na druhé straně se kuřáci rozčilovali a tvrdili, že podobné opatření je úplný nesmysl.

V Austrálii ubylo hodně kuřáků ještě před zavedením tohoto zákona, šlo ale především o muže. Ženy naopak v posledních letech začínají více kouřit, a to i mladší ročníky včetně třináctiletých dívek.

Případné zrušení opatření v budoucnu je podle Detrichové nepravděpodobné. „Kuřáci jsou v Austrálii čím dál více v defenzivě. Nesmí se kouřit už třeba ani venku na tramvajových nebo vlakových zastávkách. Protirakovinová lobby je tady velmi silná,“ říká.

Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme