Annan uvažuje o zrušení mise do Džanínu
Generální tajemník OSN Kofi Annan možná zruší misi pro vyšetření událostí v palestinském uprchlickém táboře Džanín. Annan o tom začal uvažovat poté, co Izrael znovu odmítl delegaci Spojených národů vpustit do země. Baziliku Zrození Páně v Betlémě, kterou už skoro měsíc obléhá izraelská armáda, v úterý opustilo 26 Palestinců. Izraelská armáda původně hovořila o 27 mužích. K jejich propuštění došlo na základě nepsané dohody mezi izraelskými a palestinskými vyjednavači. Podle podplukovníka Oliviera Rafowicze není žádný z mužů na izraelském seznamu hledaných osob.
Jak z oblasti informuje blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, jedná se převážně o civilisty, mezi nimi i nemocné, kteří se obávali o svůj život a chtěli už z chrámu odejít. Podle vedoucího palestinských vyjednavačů je vyloučeno, aby se za civilisty vydávali palestinští ozbrojenci, kteří se také skrývají v bazilice. První identifikace propuštěných osob proběhla už v chrámu, k další byly odvezeny na nedalekou izraelskou vojenskou základnu. Poté, co bude identita těchto Palestinců potvrzena, by měli být všichni propuštěni. Jde o první pokrok v jednání o řešení krize kolem baziliky.
Izraelští vojáci baziliku obléhají od 2. dubna a nechtějí z Betléma odejít, dokud nezatknou asi 30 hledaných radikálů. Ti se do kostela ukryli spolu s civilisty a duchovními. Izraelská strana trvá na vydání těchto lidí, nebo na jejich deportaci mimo palestinská území. Palestinci ale souhlasili jen s jejich převozem do pásma Gazy.
Minulý čtvrtek už baziliku opustilo devět palestinských mladíků; vojáci je vyslechli a poté propustili. Ve vazbě nechali jen jednoho 16letého chlapce, protože se údajně účastnil protiizraelských atentátů.
Bezpečnostní kabinet izraelské vlády odmítl spolupracovat s vyšetřovací komisí OSN. Ta by měla zjistit fakta o nedávném vpádu izraelských jednotek do palestinského uprchlického tábora Džanín. Židovský stát nesouhlasí s tím, aby komise podle svého volného výběru vyslýchala vojáky a důstojníky izraelské armády, kteří se zásahu v Džanínu účastnili. Zároveň požaduje beztrestnost účastníků zásahu ve vztahu k mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Haagu. Izrael se obává, že by činností komise mohla být narušena jeho suverenita.
Palestinci si naopak přejí bezodkladné vyslání mise a požádali Annana, aby Izraeli neustupoval. Palestinská strana izraelskou armádu obvinila z masakru civilistů v tomto uprchlickém táboře. Izrael, který během osmidenní operace ztratil 23 vojáků, tvrdí, že v Džanínu zahynulo 48 Palestinců.