Europoslanci debatovali o Babišově kauze. Kritici se ohrazovali proti ‚podpoře oligarchických struktur‘
Obnovení trestního stíhání českého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše se ve středu dostalo na program plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Poslanci se v debatě neshodli mimo jiné na tom, zda je Babišova kauza vnitřní záležitostí Česka, nebo by se měla řešit na evropské úrovni.
„Evropské peníze mají mířit k těm, kdo je potřebují, a ne do kapes oligarchů,“ stěžoval si slovinský europoslanec Franc Bogović. Podle něho bude třeba obnovit důvěru daňových poplatníků v evropský rozpočet.
Podobné výtky na adresu premiéra Andreje Babiše zaznívaly i od europoslanců z Irska, Francie nebo Nizozemska. Podle jiných by se českým předsedou vlády Evropský parlament vůbec zabývat neměl.
Europoslanci debatovali o Babišově kauze. Kritici se ohrazovali proti ‚podpoře oligarchických struktur‘. Téma pro Viktora Daňka
„Nemáme nic víc než dojmy, předsudky, možná osobní animozitu a přenášíme domácí politickou bitvu z České republiky na unijní půdu,“ řekla v debatě místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (za ANO). V otázce auditu podle ní probíhá „standardní komunikace“ mezi Českem a Evropskou unií, „standardní“ je podle ní také práce českých orgánů činných v trestním řízení.
„Ctěme presumpci neviny,“ vyzvala také Charanzová, zvolená za hnutí ANO Andreje Babiše. Bod jednání týkající se českého premiéra označila za „zcela irelevantní a postrádající smysl“.
Brusel požaduje vrátit 1,16 miliardy kvůli chybám v zemědělských dotacích. Česko chce smírčí řízení
Číst článek
Debata v Evropském parlamentu podle ní nese „politický podtext“ a to, že se europarlament nechal vtáhnout do vnitropolitického boje, označila za „nevhodné“.
Také podle Ondřeje Knotka z hnutí ANO byla půda europarlamentu „nešťastně využita k přenesení domácí politické situace“.
Charanzové i Knotkovi oponovala například předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová z Německa, podle které se nejedná o „českou interní diskusi“.
Hohlmeierová zdůraznila, že jí nejde o to, jak postupuje v případu česká justice. „Evropské dotace nesmí podporovat oligarchické struktury,“ zdůraznila německá europoslankyně z lidovecké frakce.
Rozhodná Evropa
Zástupce Evropské komise Virginijus Sinkevičius na počátku debaty zdůraznil, že Evropská komise má „nulovou toleranci pro podvody nebo zneužívání evropských fondů“ a že se zabývá možným střetem zájmů ve všech členských zemích včetně Česka.
Řada europoslanců, například Mikuláš Peksa (Piráti), v debatě vyzvala v souvislosti s případem českého premiéra k vytvoření systému čerpání unijních dotací s jasnými, přísnějšími pravidly.
Babišova kauza
V Evropském parlamentu se o českém premiérovi Andreji Babišovi debatovalo v návaznosti na obnovení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman o něm rozhodl na začátku prosince. Věc vrátil k došetření. Důkazní situace podle něj neodůvodňovala ani zastavení stíhání, ani podání obžaloby.
„Evropská unie přímo financuje skrze firmu Agrofert jeho poltickou kampaň. To je problém, protože ten stát pak funguje jako advokát Andreje Babiše,“ prohlásil Peksa.
Podle europoslance Ivana Davida (SPD) je skutečnou příčinou současného stavu „systém EU, který umožňuje korupci prostřednictvím dotování soukromých podniků“.
Do debaty se naopak odmítla zapojit ODS s tím, že špinavé prádlo se pere doma, jak na twitteru napsal Jan Zahradil.
Také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem výboru pro rozpočtovou kontrolu, odmítl, že by debata na půdu Evropského parlamentu nepatřila. Jejím cílem bylo podle něj „dát politicky najevo, že nikdo v Evropské unii nebude porušovat nařízení o střetu zájmů, včetně premiéra České republiky, padni komu padni“.
Babiš podle Zdechovského chtěl, aby Evropa byla konečně rozhodná a začala konat. „V tomto případě může vidět, že jsme neskutečně rozhodní a konáme,“ dodal.
Jen procesní krok, mírní ministerstvo zemědělství zprávy o dalším výsledku auditního šetření Babiše
Číst článek
Andrej Babiš coby premiér za Česko vyjednává o rozdělení příštího víceletého unijního rozpočtu, půjde mimo jiné o téma březnového summitu. A Zdechovský v tom vidí riziko dalšího střetu zájmů. „Chceme od Rady jednoznačné stanovisko, zda opravdu se může premiér spolupodílet na přijímání nového rozpočtu,“ uvedl.
Na jeho žádost ale Chorvatsko jako předsednická země odmítlo odpovědět s tím, že unijní státy na možný střet zájmů nemají společný názor. Příliš sdílná nebyla ani Evropská komise. Kauza Čapí hnízdo se jí už netyká, jak uvedl eurokomisař Sinkevičius.
„České úřady stáhly projekt z evropského financování a vyplacené peníze získaly zpět. Dopad na unijní ani národní rozpočet tak neexistuje. Trestní stíhání je výhradní pravomocí českých úřadů,“ dodal.
Sinkevičius europoslancům slíbil, že je Evropská komise seznámí s výsledky auditních řízení, jakmile skončí. Podle něj to ale může trvat až dva roky. Auditoři přitom svou práci zahájili před rokem.