Americký herec Horwitz dostal dvacet let vězení za obří podvod s fiktivními licenčními smlouvami
Soudce v americkém Los Angeles v pondělí uložil dvacetiletý trest hollywoodskému herci, který podle prokurátorů během několika let vymámil z investorů 650 milionů dolarů (14 miliard korun) při podvodu „ohromujícího rozsahu“. Zachary Horwitz peníze získal za pomoci zfalšovaných licenčních smluv se společnostmi jako HBO a Netflix a použil je mimo jiné k nákupu luxusní vily. Nyní má více než 250 obětem vrátit dohromady 230 milionů dolarů.
Horwitz se během své herecké kariéry představil v několika snímcích pod pseudonymem Zach Avery, spíše než pro výkony před kamerou byl však podle agentury AFP obdařen talentem pro podvody.
Nejdražší český film se nedočkal premiéry, jeho tvůrci půjdou před soud. Jsou podezřelí z dotačního podvodu
Číst článek
Předstíral, že prostřednictvím vlastní společnosti nakupuje práva na distribuci filmů a že investorům se peníze vrátí s výraznými zisky, protože uzavřel smlouvy se streamovacími platformami ohledně distribuce daných snímků v Latinské Americe.
„Ale celý podnik byla jedna lež. Ve skutečnosti Horwitzova společnost nekupovala práva na filmy ani nevstupovala do žádných distribučních kontraktů s HBO nebo Netflixem. Údajné kopie licenčních dohod na filmy a distribučních dohod byly zfalšované,“ uvádí v tiskové zprávě státní zastupitelství.
Podvod podle něj trval více než pět let, během kterých Horwitz používal peníze od nových investorů k tomu, aby těm dřívějším vyplácel jejich vklady s až 45procentními výnosy. Tento mechanismus je označován jako Ponziho schéma a podle prokuratury byl tento případ největším tohoto druhu v dějinách Hollywoodu. Když se konstrukce zhroutila, dlužil její strůjce 230 milionů dolarů.
Přiznání
Horwitz se loni na podzim přiznal, že falšoval distribuční smlouvy ve snaze vylákat miliony z investorů, z nichž mnozí byli jeho přáteli. Před soudem 35letý herec uvedl, že lituje „bolesti a utrpení“, které způsobil, a že činil „pomýlená, otřesná rozhodnutí“. Jeho právníci tvrdili, že jejich klient nebyl v dobrém psychickém stavu a že si nezaslouží prožít dětství svých dvou malých synů za mřížemi.
Soudce Mark Scarsi ovšem nakonec vyhověl prokuratuře a vyměřil Horwitzovi trest v maximální výši, píše list Los Angeles Times. Poukázal při tom na extravagantní výdaje odhalené vyšetřovateli, které podle něj obhajoba nijak nevysvětlila. Obžalovaný podle prokuratury penězi od investorů pokryl nákup vily za 5,7 milionu dolarů, sportovních aut či cest na jachtách a soukromých tryskáčích.
Osud velké části podvodně získaných prostředků zůstává nejasný, dodává Los Angeles Times. I přes soudní příkaz o navrácení peněz poškozeným je podle obžaloby pravděpodobnost, že Horwitz někdy vrátí více než malý zlomek z nich, „blízko nule“.