Američan půjde v Rusku na 12,5 roku do vězení. Podle soudu se pokusil o výrobu a prodej drog

Ruský soud poslal na 12,5 roku do vězení amerického občana Roberta Woodlanda, kterého uznal vinným z pokusu o nelegální výrobu a prodej omamných látek. Napsala to ve čtvrtek ruská agentura TASS s odvoláním na moskevskou prokuraturu. Agentura Reuters s odkazem na Woodlandova právníka Stanislava Kševického píše, že ho soud uznal vinným z obchodování s drogami. Ruská policie zatkla Woodlanda letos v lednu. Podle jeho obhájce částečně přiznal vinu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský soud poslal na 12,5 roku do vězení amerického občana Roberta Woodlanda za pokus o nelegální výrobu a prodej omamných látek

Ruský soud poslal na 12,5 roku do vězení amerického občana Roberta Woodlanda za pokus o nelegální výrobu a prodej omamných látek | Zdroj: Profimedia

Vyšetřovatelé Woodlanda podle ruské státní agentury obvinili z toho, že byl součástí organizované skupiny, která vznikla kvůli nelegálnímu prodeji omamných látek. Ty se podle nich snažila prodávat „distančně“, tedy bez osobního kontaktu se zákazníky.

Rusko viní Gershkoviche z práce pro CIA. Konkrétně měl získávat informace o Uralvagonzavodu

Číst článek

Woodland podle ruských úřadů drogy přemisťoval mezi skrýšemi. „Byl zadržen při pokusu o ukrytí drog,“ píše TASS.

Podle ruské prokuratury má dvaatřicetiletý Woodland kromě amerického také ruské občanství a žil v Permském kraji. Prokuratura za trestné činy, za které hrozí podle Reuters až 20 let vězení, požadovala pro Woodlanda 12 za mřížemi.

Agentury Reuters a AP dříve napsaly, že jeho jméno se shoduje se jménem muže, který v roce 2020 řekl listu Komsomolskaja pravda, že pochází z Permské oblasti na Urale a v 90. letech 20. století ho z tamního sirotčince adoptovali Američané, s nimiž pak žil v USA.

Své adoptivní rodiče označil za úžasné, ale chtěl vyhledat biologickou matku v Rusku, a tak se vrátil. Nakonec se s matkou setkal v show ruské televize a v původní vlasti se rozhodl zůstat.

Američané v Rusku

V ruských věznicích nebo vazbách je v současné době několik amerických občanů, například novinář Evan Gershkovich obviněný ze špionáže, se kterým začal proces nedávno. Žurnalista i jeho zaměstnavatel – list The Wall Street Journal (WSJ) – obvinění ze špionáže odmítají.

Klíč k její cele drží Kreml. Jediná možnost je výměna vězňů, říká manžel uvězněné novinářky z Prahy

Číst článek

Bílý dům označil soud s reportérem za vykonstruovaný a jeho vazbu za neoprávněnou.

V ruské vazbě čeká na soud také rusko-americká novinářka s bydlištěm v Praze Alsu Kurmaševová. Ruské úřady viní žurnalistku stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) z toho, že se při návštěvě příbuzných nezaregistrovala jako takzvaná zahraniční agentka. Kurmaševová je také stíhaná za knihu odsuzující ruskou válku proti Ukrajině.

Například Gershkoviche podle některých diplomatů Rusové pravděpodobně zadrželi ve snaze pořídit si „zásobu“ amerických občanů, které by mohli vyměnit za ruské občany zadržované na Západě.

Rusko a Spojené státy se už v minulosti dohodly na významných výměnách vězňů –naposledy v prosinci 2022, kdy Moskva vyměnila americkou basketbalistku Brittney Grinerovou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta odsouzeného a uvězněného v USA.

Grinerová byla před výměnou odsouzena v Rusku za údajné pašování omamných látek, ačkoliv se u soudu hájila, že danou látku má na lékařský předpis.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme