Aliance posílá do Makedonie 3500 vojáků
Rada NATO jednomyslně schválila odstartování operace Hlavní sklizeň v Makedonii. Během ní má 3500 vojáků Severoatlantické aliance shromáždit zbraně a munici odevzdanou dobrovolně albánskými povstalci. Vojáci mají na místo dorazit v nejbližších dnech. Situace v Makedonii se mezitím komplikuje. Nedaleko města Tetova vybuchla nálož, která těžce poškodila tamní pravoslavný kostel ve starobylém klášteře ve vesnici Lesok.
19 zemí aliance před polednem jednomyslně rozhodlo, že k 400člennému předvoji NATO v Makedonii přibude dalších 3100 vojáků. Ti mají na určených místech převzít zbraně, které tam předtím zanechají albánští povstalci, a přepravit je do třetí země ke zničení. I nadále je operace Hlavní sklizeň, plánovaná na 30 dní, podmíněna dodržováním příměří. To podle aliance narušují jen ojedinělí rebelové, a stejně jako občasné silniční blokády některých nespokojených Makedonců nemohou akci ohrozit. Velení nicméně připouští, že operace Hlavní sklizeň není bez rizika - kromě jiného právě s ohledem na osamocené ostřelovače. K vážnějšímu incidentu však podle bruselského velení zatím nedošlo. Podle generálního tajemníka NATO George Robertsona začne shromažďování zbraní albánských povstalců už počátkem příštího týdne.
Na letiště ve Skopji dnes dorazili první francouzští vojáci z hlavní části sil aliance, které se na základě dnešního rozhodnutí Rady NATO začínají rozmísťovat v Makedonii. Do makedonské metropole má být během dneška podle různých zdrojů přepraveno 150 až 185 francouzských vojáků.
Podle informací našeho spolupracovníka, redaktora České televize Michala Kubala se většina lidí v Makedonii zatím staví k rozmístění vojáků aliance v zemi značně rezervovaně. Především slovanští obyvatelé mají pocit, že NATO stojí spíše na straně Albánců. Už pátý den trvá blokáda hlavního hraničního přechodu mezi Makedonií a Kosovem. Několik desítek uprchlíků z Tetova znemožňuje především průjezd automobilům jednotek KFOR a mezinárodních organizací. Chtějí tak přinutit alianci, aby jim pomohla při návratu do jejich domovů. Ministerstvo vnitra zatím odmítá proti blokádě zakročit. Na dnešní večer svolala radikální organizace Světový makedonský kongres do centra Skopje demonstraci pod heslem "Za záchranu Makedonie". Při podobných akcích docházelo v minulých týdnech k výtržnostem a útokům na ambasády západních zemí a sídla mezinárodních organizací.
Z útoku u Tetova makedonská vláda obvinila albánské povstalce, ti to však odmítají. Makedonský prezident Boris Trajkovski prohlásil, že incident podkopal mírovou dohodu podepsanou minulý týden. Na protest proti příchodu jednotek NATO do Makedonie blokovali včera manifestanti z řad slovanských obyvatel železnici, která spojuje hlavní město s hraničním přechodem Blace. Zablokovaná železnice spojuje mnohonárodní síly NATO v Kosovu s jejich týlovou základnou v Makedonii. Jiná skupina demonstrantů brání už od soboty v provozu silnici, která je hlavní zásobovací komunikací pro jednotky NATO v Kosovu.
Mise NATO bude dohlížet na shromažďování zbraní odevzdaných dobrovolně albánskými povstalci. Operaci už v Makedonii připravuje několik předsunutých jednotek, mezi kterými je i 120 výsadkářů z Chrudimi. Ti mají za úkol postavit a chránit hlavní budovu mise.