Africký kmen Tuaregů vyhlásil v Africe vlastní stát
Saharská Afrika má zaděláno na další problém. Kočovný kmen Tuaregů vyhlásil vlastní stát Azavad na severu Mali. Hranice s okolními státy se ale podle Tuaregů měnit nebudou.
Tuaregové využili vojenského převratu v Mali a dočasného bezvládí na severu země, aby oznámili vznik nového afrického státu.
Požádali také o ochranu mezinárodní společenství, ale ani Evropská, ani Africká unie se k uznání nového státu nemají.
Třeba proto, že mezi zakladateli je mnoho příslušníků africké odnože teroristické sítě Al-Káida, organizace Obránci víry nebo žoldnéřů z armády svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.
Afrikanista Jan Prouza z Univerzity Hradec Králové mluví o situaci v Mali ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
Kočovný a dobře vyzbrojený berberský národ prakticky bez bojů ovládl čtyři významná města v Mali: Timbuktu, Gao, Kidal a Tessalit.
Tuaregové ale žijí i v okolních zemích – v Alžírsku, Libyi, Nigeru a v Burkině Faso – a ty se obávají, že vznik státu Azavad může destabilizovat situaci v celém regionu.
Berberský kmen Tuaregů obývá Saharu tisíce let. Má zhruba 1,5 milionu členů a žije na 2 milionech kilometrů čtverečních. Tuaregové byli postupně islamizováni, v poslední době se objevovali především v souvislosti se zprávami z Libye – bojovali za Kaddáfího a pomáhali členům jeho rodiny při útěku ze země.
Situace v Mali je neklidná od vojenského puče, který zde proběhl 22. března. Ze severního Mali od té doby uprchla asi polovina místních obyvatel.
„Otázkou budoucí stability je, zda se okolní státy dokážou nějakým způsobem vypořádat s obrovskými vlnami uprchlíků,“ poznamenal afrikanista Jan Prouza z Univerzity Hradec Králové.