Afghánci začali dohlížet nad vězněnými radikály ve věznici Bagrám
Úřady v Afghánistánu formálně převzaly kontrolu nad velkým vězením pro usvědčené nebo podezřelé z terorismu. Zařízení s víc než třemi tisícovkami radikálních povstalců u základny Bagrám dosud spravovala americká armáda. Ta v násilím zmítaném Afghánistánu postupně vyklízí pozice, její vztahy s místními autoritami ale zůstávají napjaté.
Ministr obrany asijské země na ceremoniálu v obří věznici nedaleko Kábulu velebil další posun k předání odpovědnosti za Afghánistán samotným Afgháncům.
V detenčním centru Parwan jsou aktuálně stovky bojovníků islamistického hnutí Tálibán. Washington si chce i po dnešku udržet dohled nad střeženější částí komplexu, kde přebývají odhadem desítky nebo i stovky vězňů včetně padesáti zahraničních.
Historii i současný stav afghánské věznice Bagrám přiblížil ve Stalo se dnes zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák
„Jsou to převážně Pákistánci, kteří bojovali proti Američanům v Afghánistánu. Američané o nich tvrdí, že jsou nebezpeční a že mají právo je hlídat, dokud jsou v Afghánistánu, protože je zajali v řádném boji. Obávají se, že po předání by je mohli Afghánci mučit, nebo že by je v rámci nějaké dohody s Tálibánem mohli pustit na svobodu. A my víme, že afghánská vláda s požehnáním Západu o nějaký smír s Tálibánem usiluje,“ říká zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Už dřívější spory kolem obřího komplexu u Bagrámu negativně dopadly na komunikaci mezi místními a USA. Začátkem roku obvinili afghánští vyšetřovatelé americké vojáky z mučení vězňů. Obhájci lidských práv a kritici Američanů dokonce nazývali věznici afghánským Guantánamem.
Brzy nato rozzlobily Afghánce záběry s pálením koránů příslušníky americké armády. Ti mají spolu se spojenci opustit Afghánistán do konce roku 2014.