Abdelkader Merah zůstává ve vazbě, ve Francii panuje napjatá atmosféra
Vyšetřování brutálních vražd na jihu Francie pokračuje. Měl být do nich zapojený také starší bratr střelce Abdelkader Merah. 29letý muž zůstává ve vazbě a už je obviněn ze spoluúčasti na přípravě teroristických útoků. Po smrti Mohameda Meraha se navíc začali ozývat jeho sympatizanti a pořádali pietní akce. Vraždy z Toulouse a Montauban tak dál ovlivňují běžný život ve Francii.
Důkazy proti bratrovi vraha z Toulouse a z Montauban jsou přinejmenším dva. V jeho voze byly nalezeny zbraně a také se spolupodílel na krádeži skútru použitého při vraždách.
Ve vazbě Abdelkader Merah ale zůstává víceméně proto, aby vyšetřovatelé získali nějaký čas a pokusili se zjistit, jestli se třeba nepodílel na mapování škol či osob, které měly být terčem dalších útokům, a také jestli byl přímým komplicem nebo zda se za vraždami neskrývá někdo další.
V samotné Francii se v těchto dnech také objevilo několik sympatizantů zastřeleného Mohameda Meraha. Největší rozruch způsobila akce profesora, který během vyučování vyhlásil minutu ticha k uctění Merahovy památky. Na to se z 16 studentů 14 demonstrativně zvedlo a odešlo, další požadovali vysvětlení.
V Toulouse se také shromáždilo několik desítek mladých lidí, aby uctili památku teroristy. Šlo především o dívky.
Francie a extremismus
Hodně se diskutuje o tom, jestli protiteroristická akce na internetu, kterou vyhlásil Sarkozy, má nějaký smysl. Po Merahově smrti oznámil, že každý, kdo bude na internetu podporovat či propagovat stránky s teroristickým podtextem nebo vyzývající k nenávisti, prý bude v budoucnu potrestán.
Okamžitě poté byly zakázány stránky, kde lidé mohli s extremistou sympatizovat. Někteří tvrdí, že je to chyba, že měly být stránky ponechány – pak by prý bylo jednodušší sympatizanty podchytit.
V Belgii se může podle tajné služby skrývat několik desítek džihádistů
Číst článek
Březnové události z Toulouse a z Montauban dál ovlivňují běžný život ve Francii. Panuje atmosféra napětí a přenáší se také do prezidentské kampaně. V těchto dnech se ve Francii vůbec nemluví o ekonomice a vzdělání, ale o bezpečnosti a přistěhovalectví.
Svědčí o tom i poslední ostrá výměna mezi Sarkozym a Hollandem. Oba se vzájemně obviňují, kdo se podepsal nad současnou situací v zemi. Sarkozy byl ministrem vnitra a protiteroristická opatření mohl výrazně ovlivnit.