Baskická ETA ohlásila definitivní konec násilí
Baskická separatistická organizace ETA skládá zbraně. Skupina, kterou považují Španělsko, Francie i celá Evropská unie za teroristickou organizaci, oznámila definitivní konec ozbrojeného boje ve videonahrávce. Po 43 letech tak končí násilí ve jménu nezávislosti Baskicka, které stálo život více než osmi stovek lidí.
„Nastal čas hledět s nadějí do budoucna, jednat zodpovědně a odvážně. Proto se ETA rozhodla ukončit ozbrojené aktivity,“ říká maskovaný muž na videozáznamu, kteří baskičtí separatisté poslali BBC a baskickému listu Garan.
O ukončení násilných akcí ETA informuje ze Španělska zvláštní zpravodaj ČRo David Koubek
Ve svém prohlášení vyzývají španělskou a francouzskou vládu, aby zahájily přímý dialog, který by měl vleklý politický konflikt vyřešit.
Policii a tajným službám v obou zemích se v posledních letech podařilo organizaci oslabit, hlavně ve Španělsku zatkly několik špiček ETA. K dialogu bez násilí vyzývaly také umírněné baskické politické strany.
Španělský premiér José Rodriguez Zapatero, který za 4 týdny skončí v úřadu, poděkoval za úsilí v boji proti baskickému terorismu všem svým předchůdcům od konce režimu diktátora Franca. Upozornil ale, že vypořádat se s minulostí nebude lehké: „Naše demokracie bude bez terorismu. Ale ne bez paměti.“
Podle španělských médií se zúročila dlouholetá práce lidí, kteří se svého času podíleli na mírovém procesu v Severním Irsku a kteří se snažili aplikovat osvědčený postup i v případě organizace ETA. Svědčí o tom i slova předsedy irské strany Sinn Féin Gerryho Adamse:
O reakcích na mír ze strany ETA mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v San Sebastianu Kateřina Ferenčiková
„Lidé z mého úřadu i úřadu Tonyho Blaira odvedli obrovský kus práce při řadě zákulisních jednání.“
A oznámení organizace ETA uvítal i bývalý britský premiér Tony Blair: „Je to velká chvíle, konec posledního ozbrojeného konfliktu ve sjednocené Evropě.“
A co zbraně?
Baskické země, které zasahují částečně i do Francie, se teď budu muset vypořádat s působením organizace, která své útoky financovala z vydírání nebo výkupného a je prorostlá do baskické společnosti.
„Jediný negativní ohlas přišel ze strany bezpečnostních složek a asociace obětí terorismu, které ve Španělsku existují dvě. Jejich členové jsou pozůstalí po obětech útoků ETA, nebo vlastní oběti, které útoky přežily. Pro tyto skupiny se jedná jen o politický manévr. Domnívají se, že ETA měla vyhlásit totální kapitulaci, odevzdat zbraně a výbušniny a také se omluvit obětem a jejich rodinám,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v San Sebastianu Kateřina Ferenčiková.
Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o příměří vyhlášeném organizací ETA.mp3
„ETA zbraně ani výbušniny zatím neodevzdala. To bude podle mého názoru důležitým tématem dalších vyjednávání,“ uvádí Ferenčiková a dodává:
„Pro obyčejné Basky je vyhlášení míru ze strany ETA určitě pozitivní zprávou. Konflikt se totiž promítal do každodenního života v Baskicku i v celém Španělsku. V Baskicku trpěli hlavně podnikatelé, kteří museli platit takzvanou revoluční daň na financování ETA.“
Možnosti nastolení trvalého míru věří také zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.
„Už se nedemonstruje v ulicích a už se nevybírá takzvaná revoluční daň od podnikatelů,“ dokládá.