Premiér Pedro Sánchez poskládal menšinovou vládu po loňských volbách, ačkoli je vyhráli lidovci. Jeho kabinet se opírá o hlasy katalánských, baskických, galicijských a kanárských poslanců.
Kina Yelmo uplatňují přísný zákaz donesených potravin ve svých kinosálech a informují o tom i na svých stránkách. Spotřebitelé ale namítali, že Yelmo se nemůže chovat jako restaurace, když je to kino.
Dolní komora parlamentu ve Španělsku má 350 křesel, k většině je tedy potřeba 176 hlasů. Lidovci a Vox ale dohromady tolik hlasů nemají. Ani socialisté a Sumar nedají většinu dohromady.
Separatista byl zadržen loni ve francouzských Alpách. Odvolací soud rozhodl, že musí strávit šest měsíců v domácím vězení v Paříži a nesmí opustit Francii.
„Nově vyhlášené britské opatření je pro cestovní ruch další velká rána v už tak těžké situaci. Jak přesně to bude vypadat dál, si nikdo netroufne odhadnout,“ říká ze Španělska Kateřina Ferenčíková.
Dva roky po nálezu experti začali jejich pravost zpochybňovat. Z analýz vyplynulo, že nápisy odkazují na neexistující jména božstev či na filozofa Reného Descarta, který žil až v 17. století.
„Už to tu nevypadá jako v době apokalypsy. Do ulic se vrátil život,“ říká Češka ve Španělsku. Pro iROZHLAS.cz popisuje matoucí instrukce úřadů i to, jak se země chystá na zahájení letní sezóny.
„Uvolnila se pouze některá opatření – od pondělí se mohou zapojit do práce ti, kteří pracovali v průmyslových odvětvích a na stavbách, které nebyly zahrnuty do kategorie nezbytně nutných podniků.“
„Nošení roušek tu povinné není. Minulý týden jsem byla v obchodě s rouškou a lidé kolem se na mě dívali málem nepřátelsky. Nevím, jestli si mysleli, že jen zhoršuji situaci, nebo že mám koronavirus.“
Jeho jméno je José Antonio Urrutikoetxea, známý jako Josu Ternera. Zodpovídat se má před soudy mimo jiné z atentátu na kasárna španělské policie v Zaragoze v roce 1987, při němž zemřelo 11 lidí.
Španělská média ve středu zveřejnila dopis ze 16. dubna adresovaný institucím, v němž ETA oznamuje zrušení všech svých struktur. Zdroje blízké organizaci tento krok avizovaly již před dvěma týdny.
Před 80 lety svět poznal jméno baskického městečka Guernica. Německé a italské letectvo si při dlouhém náletu vyzkoušely taktiku kobercového bombardování.
Baskická teroristická organizace ETA se chce definitivně zbavit zbraní. Dojít by k tomu mělo 8. dubna. Francouzským médiím plán tlumočili zástupci blízcí teroristické skupině. Ve Španělsku přijímají dobrovolné odzbrojení ETA pozitivně, většina politiků ale vyzývá i ke konečnému rozpuštění organizace.
Nacionalismus a separatistické snahy v severošpanělském Baskicku ztrácejí na síle. Jen tři z deseti Basků si přejí nezávislost tohoto regionu na Španělsku. Vyplynulo to z průzkumu takzvaného Euskobarometru, což je instituce, která spadá pod Baskickou univerzitu.
Zhruba sto tisíc Basků pochodovalo ve Španělsku na podporu vězněných členů teroristické organizace ETA. Pod heslem „lidská práva, dohoda a mír“ zaplnili včera večer demonstranti centrum Bilbaa. Protesty svolaly všechny baskické nacionalistické strany.
Štěstí ve španělské Vánoční loterii přálo nezaměstnaným. Hlavní výhru si totiž rozdělili i lidé z Baskicka, nedávno propuštění z továrny na výrobu elektrospotřebičů Fagor. Losování Vánoční loterie je dnes ve Španělsku událostí dne.
Speciální soud v Madridu zahájil proces v případu ilegálního financování baskické teroristické skupiny ETA. Na lavici obžalovaných usedlo 36 členů zakázané strany Batasuna, která je ideologickou základnou separatistické organizace.
Víkendové regionální volby v Galicii a Baskicku byly považovány za test vlády premiéra Mariana Rajoye, který čelí kritice kvůli nepopulárním škrtům v rozpočtu. Podle pozorovatelů dopadly pro premiéra příznivě. V Galicii získala konzervativní lidová strana dokonce o tři mandáty víc. Hůř pro Rajoye skončily volby v Baskicku, kde uspěli umírnění nacionalisté a radikální levicový separatisté. Pozicí premiéra ale tyto výsledky zřejmě neotřesou.
Baskická národní strana (PNV) se stala vítězem regionálních voleb ve španělském Baskicku. Podle očekávání tak nacionalisté znovu přebírají moc v regionu, který je znám svými separatistickými snahami. V Galicii, kde se v neděli také hlasovalo, si svůj mandát udržela pravice.
V Baskicku a Galícii, dvou španělských autonomních regionech, vrcholí volby do tamních parlamentů. V Baskicku to zatím vypadá na pravděpodobný návrat nacionalistů do čela vlády. V Galícii se rozhoduje, jestli zůstane u moci pravice, navzdory nepopulárním úsporným opatřením. Škrty dělali tamní politici v naprostém souladu s centrální konzervativní vládou.
Obyvatelé španělského regionu Baskicko dnes půjdou k volebním urnám. Budou rozhodovat o složení regionálního parlamentu. Předčasné volby v Baskicku vyhlásila menšinová socialistická vláda, která nemá parlamentní většinu nutnou ke schválení rozpočtu na příští rok.
Španělská vláda má dnes oznámit nová úsporná opatření v rozpočtu na příští rok. Protestují proti tomu lidé v Madridu, ale i Baskové, kteří přitom díky své autonomii a rozvinutému průmyslu trpí krizí mnohem méně než zbytek Španělska.
Je skvělé, že španělský tenista Rafael Nadal není jako někteří jiní elitní sportovci a daně odvádí doma a ne v takzvaných daňových rájích. Tohle si ještě nedávno pochvalovaly španělské úřady. Teď se ale karta obrací a zdá se, že se světová dvojka tahanicím nevyhne.
Teroristická organizace ETA zabila ve jménu nezávislosti Baskicka 829 lidí. Součástí jejího boje bylo také vyhrožování politikům, vydírání podnikatelů, vybírání výpalného, únosy a loupeže. I když ETA nedávno ohlásila konec své ozbrojené činnosti, před tím také konec vybírání takzvané revoluční daně, z myslí lidí jen tak nezmizí. Potvrzuje to i podnikatel, který už třináctý rok žije úplně jiný život, než by si přál.