Španělské regionální volby nepotvrdily obavy, že premiér kvůli škrtům ztratí vliv
Víkendové regionální volby v Galicii a Baskicku byly považovány za test vlády premiéra Mariana Rajoye, který čelí kritice kvůli nepopulárním škrtům v rozpočtu. Podle pozorovatelů dopadly pro premiéra příznivě. V Galicii získala konzervativní lidová strana dokonce o tři mandáty víc. Hůř pro Rajoye skončily volby v Baskicku, kde uspěli umírnění nacionalisté a radikální levicový separatisté. Pozicí premiéra ale tyto výsledky zřejmě neotřesou.
„Současná krize nahrává různým separatistům a dělením celků a je dost možné, že centrální autority budou mít problém, jak reformy aplikovat dále a budou muset trochu zvolnit,“ uvedl na Rádiu Česko konzultant české pobočky Saxo Banky Radim Dohnal.
Připomněl, že Španělsko potřebuje své finance dostat do lepší kondice. „A to mimo jiné tím, že dokáže osekat výdajovou stranu. Ale tak, aby nepodlomila hospodářství nebo nerozpoutala silnější recesi,“ dodal.
Situaci španělské vlády po regionálních volbách jsme na Rádiu Česko rozebrali s Radimem Dohnalem, konzultantem české pobočky Saxo bank
Velkým problémem pro španělskou ekonomiku by podle konzultanta byla možná nezávislost Baskicka, kde na druhém místě skončila strana se separatistickými tendencemi.
„Ne, že by bylo nezávislé, ale celý chaos ohledně dělení, nějaká měnová odluka, dělení státních dluhů a státního majetku by byl zásadní problém. A kvůli nejistotám pro zbytek Španělska, je to to poslední, co by aktuálně země eurozóny potřebovala.“
Trhy na výsledek regionálních voleb ve Španělsku nijak zásadně podle Dohnala nereagovaly. „Reakce na měnovém trhu se zdá spíše přičíst tomu, že euro dneska ráno trochu posiluje, protože posledních pár dní docela sláblo, ale na dluhopisovém trhu reakce není spíše žádná,“ přiblížil.
Už delší dobu se spekuluje o tom, že Marian Rajoy požádá Evropskou unii o finanční pomoc. Čekal ale prý až do voleb.„To, že Španělsko požádá o finanční pomoc, je jasné. Trhy jen spekulují, kdy to bude, za jakých okolností. Dnes ráno významná evropská banka vydala zprávu, že se to stoprocentně chystá, a že je to otázka pouze několik dní,“ reagoval Dohnal.
„Politická vůle v Evropě v tuto chvíli je pomáhat spíše hospodářství a veřejným financím než bankám. Přestože ve Španělsku jsou větším problémem banky,“ dodal