Jeho jméno je José Antonio Urrutikoetxea, známý jako Josu Ternera. Zodpovídat se má před soudy mimo jiné z atentátu na kasárna španělské policie v Zaragoze v roce 1987, při němž zemřelo 11 lidí.
Španělská média ve středu zveřejnila dopis ze 16. dubna adresovaný institucím, v němž ETA oznamuje zrušení všech svých struktur. Zdroje blízké organizaci tento krok avizovaly již před dvěma týdny.
Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) v sobotu předala francouzské policii seznam úkrytů svých zbraní a výbušnin na jihozápadě Francie. Učinila tak přes "mírové prostředníky", tedy osobnosti z civilního okruhu společnosti. ETA tak plní slib "totálního odzbrojení" ohlášený v pátek.
Baskická teroristická organizace ETA se chce definitivně zbavit zbraní. Dojít by k tomu mělo 8. dubna. Francouzským médiím plán tlumočili zástupci blízcí teroristické skupině. Ve Španělsku přijímají dobrovolné odzbrojení ETA pozitivně, většina politiků ale vyzývá i ke konečnému rozpuštění organizace.
Tisíce lidí protestovaly ve španělském městě Bilbau za propuštění 11 nemocných členů organizace ETA. Demonstraci svolali rodiny a přátelé vězňů. Za přísného dohledu policie ji podpořily i různé organizace sympatizující se separatisty.
Mexické a španělské policii se povedl mimořádný zásah. V mexickém státě Jalisco zadrželi agenti nejkrvavější teroristy z baskické organizace ETA. Muž a žena se ukrývali celých 22 let. Byli členy komand, která v minulosti za jediný rok zavraždila 18 lidí.
Zhruba sto tisíc Basků pochodovalo ve Španělsku na podporu vězněných členů teroristické organizace ETA. Pod heslem „lidská práva, dohoda a mír“ zaplnili včera večer demonstranti centrum Bilbaa. Protesty svolaly všechny baskické nacionalistické strany.
Speciální soud v Madridu zahájil proces v případu ilegálního financování baskické teroristické skupiny ETA. Na lavici obžalovaných usedlo 36 členů zakázané strany Batasuna, která je ideologickou základnou separatistické organizace.
Ve Francii dnes zadržela policie šest členů baskické separatistické organizace ETA. Ministr vnitra Samuel Valls prohlásil, že zatčení byli součástí logistického centra, které připravuje teroristické útoky proti španělské vládě. Mezi zatčenými ale není podle prvních informací žádný z vůdců této organizace
Dnes je to přesně rok od doby, kdy baskičtí separatisté z teroristické organizace ETA ohlásili definitivní konec svých ozbrojených akcí. Španělsko díky tomu za minulý rok nezaznamenalo žádný atentát.
Výrobce domácích spotřebičů ETA Hlinsko pomalu a potichu mizí. Do konce ledna dostává výpověď dalších šedesát lidí a po jejich odchodu v Hlinsku zůstane už jen hrstka zaměstnanců. Konec tradiční české značky to ale zatím není.
Teroristická organizace ETA zabila ve jménu nezávislosti Baskicka 829 lidí. Součástí jejího boje bylo také vyhrožování politikům, vydírání podnikatelů, vybírání výpalného, únosy a loupeže. I když ETA nedávno ohlásila konec své ozbrojené činnosti, před tím také konec vybírání takzvané revoluční daně, z myslí lidí jen tak nezmizí. Potvrzuje to i podnikatel, který už třináctý rok žije úplně jiný život, než by si přál.
Krize a nezaměstnanost - to jsou hlavní a téměř výhradní témata předčasných voleb ve Španělsku. Rozhodující budou i v Baskicku, které ovšem vždy řešilo ještě jinou záležitost - touhu po nezávislosti a baskickou teroristickou organizaci ETA, která před měsícem oznámila, že definitivně končí svou ozbrojenou činnost. Baskický nacionalismus a separatismus ale zůstává a v nadcházejících volbách bude reprezentován koalicí Amaiur.
Baskická separatistická organizace ETA skládá zbraně. Skupina, kterou považují Španělsko, Francie i celá Evropská unie za teroristickou organizaci, oznámila definitivní konec ozbrojeného boje ve videonahrávce. Po 43 letech tak končí násilí ve jménu nezávislosti Baskicka, které stálo život více než osmi stovek lidí.
Třiačtyřicet let terorismu, pumových útoků a zabíjení politiků, policistů a vojáků. A na 800 mrtvých. To je bilance španělské separatistické skupiny ETA. To vše by ale už brzy mohlo být minulostí. ETA prý brzy ohlásí složení zbraní nebo dokonce své rozpuštění.
Rozsáhlé vyšetřování policejních a protiteroristických jednotek na severu Španělska bylo opět úspěšné. Policii se tam podařilo nejen zadržet dalšího údajného teroristu z organizace ETA, ale také objevit podzemní úkryty se stovkami kilogramů výbušnin.
Španělské policii se podařilo zatknout několik členů organizace ETA, jiné naopak z vězení pustila. Na svobodu se dostává několik známých separatistů, kteří se podíleli na krvavých atentátech zejména v 70. a 80. letech. Kontroverzní situaci přijímá španělské společnost rozporuplně.
Španělská policie našla při prohlídce v oblasti Legorreto na severu země téměř tunu výbušného materiálu. Právě tam včera zadržela dva údajné teroristy patřící k baskické separatistické organizaci ETA. Jde nejspíše o členy takzvaného Errekova komanda, které mělo na starosti logistiku ilegální organizace a zásobování výbušninami a zbraněmi.
Francouzští policisté zatkli na severu země vojenského šéfa baskické separatistické organizace ETA Alejandra Zoborana Arriolu. Spolu s ním byli zatčeni i další tři členové skupiny. Operace byla řízena z Paříže a potvrzuje úzkou spolupráci francouzské a španělské policie v boji proti terorismu.Policie zatčené přistihla na schůzce, když podle všeho plánovali organizaci nových komand. Počet zadržených tak od 10. ledna, kdy ETA vyhlásil příměří, stoupl na 33.
Ve Španělsku vznikla nová baskická separatistická strana. Má nahradit stranu Batasuna, kterou španělské soudy zakázaly kvůli napojení na teroristickou organizaci ETA. Lídr nové politické formace ovšem oznámil, že se od organizace ETA budou distancovat.
Baskická teroristická organizace ETA vydala komuniké, ve kterém vyhlašuje trvalé příměří. To už se stalo v minulosti víckrát, teď by však příměří mělo být ověřitelné mezinárodním společenstvím. ETA se chce zavázat ke skončení ozbrojené konfrontace.
Podporu vězněným členům baskické teroristické organizace ETA vyjádřily ve španělském Bilbau desítky tisíc lidí. Manifestující žádali především změnu vězeňské politiky vlády a také povolení přesunu vězňů ETA do věznic v baskickém regionu.
Evropský soud pro lidská práva znovu podpořil boj španělské vlády proti baskickým teroristům. Soudci ve Štrasburku zamítli žalobu tamní nacionalistické strany, jejíž kandidáti se nesměli zúčastnit voleb v roce 2007.
Známý zprostředkovatel v mezinárodních konfliktech a signatář takzvané Bruselské deklarace Brian Currin by měl během své návštěvy Baskicka vytvořit pětičlennou skupinu vyjednavačů.
Baskická teroristická organizace ETA vydala další komuniké. Otiskly ho baskické deníky Gara a Berria. Dva týdny po vyhlášení příměří v něm separatisté tvrdí, že chtějí navrhnout řešení takzvaného baskického konfliktu a jsou také ochotni vyjednávat s mezinárodními zprostředkovateli.
Španělská separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) vyhlásila příměří. Videonahrávku předala BBC, informaci zároveň otiskl baskický list Gara. Madrid byl zatím k hodnocení situace zdrženlivý. Dnes se očekává oficiální reakce španělské vlády.
Španělský speciální soud dnes vynesl rozsudek v kauze teroristických atentátů na madridském letišti z prosince 2006. Každému ze tří obžalovaných teroristů vyměřil soud trest přes tisíc let odnětí svobody. Pachatelé krveprolití navíc budou muset odškodnit rodiny dvou obětí útoku.
Francouzští policisté zatkli údajného vojenského vůdce baskické organizace ETA. Zdroje blízké vyšetřování uvádějí, že spolu s ním policie vyslýchá ještě další dva Španěly.