Věda pro děti: Proč se nám dělá husí kůže? A mají husí kůži i zvířata?
Asi každý někdy zažil husí kůži. Třeba když mu byla zima, nebo poslouchal dojemnou písničku. Slouží husí kůže k něčemu konkrétnímu? Může nám třeba nějak pomoci? A mají husí kůži i zvířata?
Tělo reaguje na něco zvnějšku, například na chlad nebo nával silných emocí, jako je strach nebo vzrušení. Naše nervová soustava vyšle výboj, který stáhne svalová vlákna kolem chlupů. Díky tomu se chlupy napřímí a pokožka kolem vypadá jako kůže oškubané drůbeže.
Jedním z důvodů, proč k husí kůži dochází, je zvětšení prostoru mezi chlupy. Ty pak dokážou zadržet více vzduchu a kolem těla se vytvoří vrstva, která uchová více tělesného tepla v blízkosti pokožky.
Dále se husí kůží může tělo připravovat na boj nebo útěk. Reaguje tak na strach, stres a ohrožení. Napřímené chlupy by měly živočicha na pohled zvětšit. Tím se může snažit lépe vystrašit možného útočníka.
Věda pro děti: Proč prdy smrdí a kolikrát denně je vypouštíme?
Číst článek
Tato funkce husí kůže však dnešnímu člověku, jehož chlupy jsou drobné, krátké a řídké, nepomůže, ale u zvířat to svůj úkol stále plní. Jde tedy o reakci lidského těla, která je pozůstatkem dávné minulosti, kdy naši předkové byli ještě velmi chlupatí.
Vědci však přišli na zajímavé zjištění, že husí kůže může mít svou funkci i dnes. Podle nich častá husí kůže podporuje růst chloupků. Stahování svalů při husí kůži vede k tomu, že kmenové buňky v kořenech chlupů, které jsou zodpovědné za růst ochlupení, jsou motivovány k většímu růstu.
Dává to celkem smysl. Pokud je tělo vystaveno často chladu, přirozenou reakcí je větší míra ochlupení.