Ztráta dokladů vám může znepříjemnit vysněnou dovolenou v zahraničí

Moře, slunce, pláž a hlavně žádný stres a starosti - tak vypadá představa většiny z nás o letní dovolené v zahraničí. Idylka ale může rázem skončit . A to v tom případě, že vám někdo ukradne vaše doklady, případně je sami ztratíte. Za uplynulý rok se to stalo podle statistiky ministerstva zahraničí 2500 Čechů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pláži

Na pláži | Foto: Klára Stejskalová

Na filmovém plátně působí scénka o ztrátě cestovního pasu jedné z postav snímku Účastníci zájezdu vtipně, pokud ji ale zažijete na vlastní kůži, do smíchu vám rozhodně není. Vyprávět by o tom mohl například František Kuna. O všechny své doklady přišel během dovolené ve Francii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak postupovat při ztrátě dokladů v zahraničí, zjišťovala redaktorka Martina Spěváčková

„Měli jsme zaparkované auto u moře, v takovém malém turistickém městečku, které nám večer vykradli. Dva z nás přišli o peněženku s doklady.“

František se se svými známými okamžitě obrátil na český konzulát i na místní policii. Ta jim vydala náhradní cestovní doklad. S ním se nakonec František úspěšně, i když předčasně, vrátil do Česka. Před pár dny mu francouzská policie volala, že jeho doklady našla a posílá mu je.

„Problém je, že já v tuto chvíli nemůžu nic; nemůžu si koupit kupon do metra, shodou náhod se mi rozbilo auto, už ho chci zlikvidovat, ale nemůžu. Nemám od něj doklady, nemám svoje doklady. Já prakticky víceméně neexistuji.“

Zjistěte si kontakty na české úřady předem

Ministerstvo zahraničních věcí všem doporučuje, aby si ještě před cestou za české hranice našli adresy a telefon na tamní konzuláty, aby se na ně v případě ztráty dokumentů mohli obrátit a případně požádat o tlumočníka.

„Zároveň je dobré se podívat, jestli nemáme v té zemi i honorární konzulát, protože většina honorárních konzulů také může vydávat náhradní cestovní doklady. Cestovní průkaz slouží k tomu, aby na něj náš občan mohl dojet zpět,“ říká ředitelka právní a konzulární sekce ministerstva zahraničí Jana Reinišová.

Náhradní cestovní doklad platí šest měsíců, vyjde vás na 400 korun a na zastupitelský úřad si pro něj musíte dojít osobně, což vám někdy může dovolenou pořádně zkomplikovat.

„Často je ten zastupitelský úřad je velmi vzdálený od letoviska, kde se klienti pohybují. Takže bývá to věc velmi svízelná,“ upozorňuje marketingový ředitel Exim Tours Stanislav Zíma.

Vždy se obraťte na místní policii

Pokud v zemi, kde jste o doklady přišli, nemá Česko zastupitelský úřad, můžete se obrátit na kterékoliv úřad některého ze států Evropské unie. Ať už vám doklady odcizí, nebo je ztratíte, měli byste se také vždy obrátit také na místní policii. Jedině tak zabráníte zneužití vašich osobních údajů.

Náhradní řidičský průkaz v zahraničí nezískáte, policie vám ale může vystavit protokol o jeho krádeži nebo ztrátě. Ne všichni policisté ho ale akceptují.

Nejméně komplikací můžete očekávat při ztrátě karty zdravotní pojišťovny. Stačí pouze telefonicky oznámit ztrátu vaší zdravotní pojišťovně a ta po ověření rodného čísla vám odfaxuje náhradní doklad.

Marika Táborská, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme