Pokud volič neobdrží hlasovací lístky, budou mu poskytnuty ve volební místnosti. Krajské úřady budou přesouvat rezervy lístků z méně vytížených obecních úřadů do míst s vyšší potřebou.
Digitální stejnopisy dokladů by ale neměly fyzické průkazy nahradit a nebude možné je použít ani pro dálkové prokazování totožnosti, řekl novinářům vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).
Už příští rok se mají čeští občané dočkat možnosti nosit s sebou občanku v mobilním telefonu. Na mobilní aplikaci eDokladovka začne pracovat nová státní Digitální a informační agentura.
„Identifikace prostřednictvím rodného čísla je uvnitř státní správy spíše raritou,“ řekl Bartoš. Stát k identifikaci podle něj využívá jiné identifikátory.
Podle pohlaví určeného z rodného čísla se řídí státní i firemní systémy, v případě trans lidí ale často neodpovídá tomu, jak je vnímá veřejnost i oni sami.
Občanské průkazy vybavené zabezpečeným čipem s biometrickými údaji budou úřady vydávat od pondělí 2. srpna. Dosud platné průkazy budou platit do skončení jejich platnosti, nejdéle do 3. srpna 2031.
Občanka s fotografií a dvěma otisky prstů má za cíl zvýšit bezpečnost v rámci volného pohybu v unii. Dosud platné průkazy bude stále možné používat až do skončení jejich platnosti.
U lidí starších 15 let budou mít občanské průkazy stejnou platnost jako dosud, tedy deset let. Průkazy, které budou vydány lidem nad 70 let, budou mít platnost 35 let.
Osobní doklady propadlé v březnu dál platí, píšeMf Dnes. A Česko by podle Lidových novin mohlo v boji s koronavirem využít i aktivní zálohy. Více se dozvíte ve výběru z médií Radiožurnálu.
Paraguayský státní zástupce Federico Delfino ve čtvrtek novinářům na řekl, že Ronaldinho se dvěma muži odletěli ze Sao Paula na své brazilské pasy. V Asunciónu se však prokázali jinými.
Česká republika je na sedmém místě společně s Maltou. Jejich pasy umožňují bezvízové cestování do 183 zemí světa. Ještě před deseti lety byly české cestovní doklady na sedmnáctém místě.
Zásilku, kterou dopraví Česká pošta, bude moci vyzvednout kdokoliv z příbuzných nebo známých, pokud bude znát jméno adresáta a kód zásilky. Kód pošta adresátovi zašle formou SMS nebo v e-mailu.
Podle mluvčí policie se ve čtvrtek rozhodne, zda budou obviněni z trestného činu padělání dokladů. Cizinci o azyl zatím nepožádali, ale můžou tak kdykoliv učinit.
Končí platnost řidičského oprávnění lidem, kteří jej získali před deseti lety. Úřady tehdy vydaly rekordních téměř 1,15 milionu řidičských průkazů. Pátek je tedy posledním dnem pro výměnu.
Ministerstvo vnitra potřebuje kvůli uzákonění plošného vydávání občanských průkazů s elektronickým čipem do roku 2025 o zhruba 982 milionů korun navýšit částku na zabezpečení vydávání průkazů.
Ministerstvo vnitra představilo plán, jak chce lidem zjednodušit život. Připravilo internetový Portál občana - stránku, kde bude možné například zaplatit daně nebo objednat se k lékaři.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD v souvislosti se zítra začínajícím fotbalovým mistrovstvím Evropy fanoušky upozornil, že ve Francii platí mimořádná bezpečnostní opatření. Více pozornosti by podle resortu měli Češi letos věnovat i výběru dovolené. V zahraničí pak ministr doporučuje dobře si hlídat doklady.
Evropské státy si budou navzájem uznávat pravost občanských dokumentů. Zjednoduší se tím pravidla pro předkládání rodných nebo oddacích listů v zemích osmadvacítky. Snazší bude i uznávání dokladů o trvalém pobytu nebo trestní bezúhonnosti. Změnu dnes odsouhlasili evropští poslanci.
Policie zadržela a obvinila skupinu deseti lidí kvůli výrobě falešných litevských dokladů. Jejich objednavateli byli zpravidla cizinci ze třetích zemí, kteří nesplňují podmínky pro udělení pobytu na území EU. Informoval o tom mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.
Policie obvinila tři cizince z padělání osobních dokladů. Podle kriminalistů měli posílat ztracené nebo odcizené doklady z Česka k padělání do Atén. Odtud pak měly být předávány nelegálním migrantům. Všichni obvinění jsou stíháni vazebně.
Cestovní pasy se v České republice prodávají i za tisíce eur. Podvodníci předstírají ztrátu dokumentu, opakovaně žádají o nový a pak pasy prodávají. Doklady jsou mnohdy určené k falšování pro nelegální migranty. Jen na mezinárodních letištích v Česku odhalili policisté loni 160 falešných dokumentů, což je meziroční nárůst o 60 procent.
Británie začíná na hraničních přechodech kontrolovat údaje o cestujících, kteří opouštějí Spojené království. Má jít o součást opatření proti ilegální migraci. Na některých místech by nové kontroly mohly přinést zdržení.
Padělaných dokladů v Česku přibývá. Falešné a kradené pasy, občanské průkazy nebo rodné listy navíc stále častěji zneužívají Ukrajinci, kteří v Česku žijí nelegálně. Loni tvořili téměř polovinu všech přistižených viníků. Policie trend připisuje konfliktu na východní Ukrajině.
K získání nového občanského průkazu nestačí jen fotografie a vyplněný formulář. Je třeba zadat také číselný kód. Právě ten měl původně usnadnit bezkontaktní úřadování. Jenže to stále nefunguje, i když se elektronické občanky vydávají v Česku od roku 2012. Úředníci tak musí zatím lidem trpělivě vysvětlovat, proč vlastně mají kód zadávat.