Policie odložila případ tragické záměny dezinfekce za mineralizovanou vodu ve zlínské nemocnici
Kriminalisté odložili případ úmrtí a těžkého zranění dvou pacientek v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Policii se nepodařilo zjistit důkazy k zahájení trestního stíhání. Incident se stal kvůli selhání personálu při výměně demineralizované vody za dezinfekční přípravek v nádobách na oplach zdravotnických přístrojů. Při vyšetření čisticí prostředek kontaminoval organismus obou žen, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Podle kriminalistů zdravotníci porušili směrnici, která ukládá způsob skladování desinfekčního prostředku.
Policie vyšetřuje podezřelou smrt pacientky zlínské nemocnice. Další člověk je ve vážném stavu
Číst článek
„Na toto porušení vyšetřovatel vedení nemocnice upozornil. Na konkrétním oddělení nemocnice navíc nevedli žádnou evidenci osob, které manipulovaly se dvěma tekutinami, jež byly uložené vedle sebe. Proto nebylo možné určit, která konkrétní osoba a ve který den zaměnila demineralizovanou vodu za desinfekci,“ uvedla Kozumplíková.
Policisté se případem zabývali na základě trestního oznámení od pozůstalých po zemřelé sedmaosmdesátileté ženě ze Zlína a od rodinných příslušníků sedmdesátileté ženy z Vizovic na Zlínsku, která po stejném vyšetření utrpěla těžké zranění a několik týdnů byla hospitalizovaná.
Salmonelózou ve zlínské nemocnici nakazilo 68 lidí, nákazu způsobil oběd
Číst článek
Měli podezření ze spáchání trestných činů usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti
Starší z žen podstoupila vyšetření 18. března a zemřela tři dny poté. Mladší žena podstoupila vyšetření 19. března a následující dva týdny byla v přímém ohrožení života. Po dvou měsících lékaři její léčbu ukončili. „Mimo jiné úkony trestního řízení si kriminalisté vyžádali odborná vyjádření z oboru zdravotnictví, nařídili soudní pitvu a vyslechli zaměstnance a pacienty nemocnice," uvedla mluvčí.
Kromě dvou zmíněných pacientek vyšetřili lékaři stejným přístrojem od 18. do 20. března další téměř tři desítky lidí, u nichž se zásadní zdravotní následky po vyšetření neobjevily. Na přítomnost dezinfekčního prostředku v přístroji upozornil podle mluvčí jeden z lékařů 20. března dopoledne.