Zdravotnické pomůcky, které se nevešly do speciálu, zůstanou v Česku. ‚Darujeme je zpět,‘ říká Čína
Na začátku března přepravil vojenský letecký speciál pět tun humanitární pomoci. Další čtyři tuny materiálu se ale do letadla nevešly. Čínská strana oficiálně oznámila, že rukavice, roušky, respirátory a ochranné obleky „darují“ zpět Česku, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
„Mám oficiální stanovisko z čínské strany, že z té sbírky, která tady byla na humanitární pomoc do Číny, tak se polovina ještě nestihla přepravit. Ta tady zůstala a čínská strana ji věnovala zpět České republice. Jsou tam respirátory, rukavice, ochranné obleky,“ řekl Hamáček. V úterý večer má domluvenou schůzku s čínským velvyslancem v ČR.
Letoun do Pekingu přepravil pět tun pomoci, mimo jiné více než 780 tisíc párů rukavic, 43 tisíc roušek a respirátorů či téměř sedm tisíc ochranných oděvů. Vzhledem k rozměrům pomoci se nepodařilo přepravit veškerý shromážděný materiál. Ten bude mít nyní k dispozici ministerstvo zdravotnictví, distribuovat ho bude do nemocnic.
Česko pošle Číně 6,5 tuny humanitární pomoci. Zeman požádal Petříčka, aby vláda vyslala speciální letoun
Číst článek
Hamáček také uvedl, že ministerstvo vnitra je připraveno poskytnout ministerstvu zdravotnictví zásoby ochranných prostředků, které dříve nakoupilo pro policii a hasiče. „Pokud ministerstvo zdravotnictví teď má nějaký výpadek a potřebuje...vypomoci, tak jsme připraveni. Ale to si vyřešíme v rámci vlády,“ řekl Hamáček, podle kterého má vnitro k dispozici desetitisíce prostředků.
Dary podle ministerstva zahraničí shromáždily Kancelář prezidenta republiky, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, město Třebíč nebo například Škoda Auto. Podle záběrů z vykládání zásilky na pekingském letišti byly mezi dárci i firmy Home Credit a Sotio patřící společnosti PPF.
Kromě tohoto zdravotnického materiálu Česko poskytlo Číně humanitární pomoc, kterou počátkem února schválila vláda. S finančním přispěním Evropské unie ji přepravilo rakouské letadlo, na jehož palubě byla pomoc i dalších evropských zemí. ČR také přispěla šesti miliony korun na program podpory virem postižených a ohrožených zemí.