Poslanci napoprvé odmítli komunistu Ondráčka. Do čela komise mu chybělo devět hlasů
Poslanci v pátek nezvolili v prvním kole tajné volby Zdeňka Ondráčka z KSČM do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Chybělo mu devět hlasů. Druhé kolo volby by se mohlo uskutečnit v úterý. Nominace Ondráčka vzbudila mezi poslanci debatu.
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček obdržel v prvním kole 85 ze 186 odevzdaných hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník z ANO. Potřeba bylo 94.
Babiš žádá komunisty, aby v čele kontroly GIBS nebyl Ondráček. Horáček ho k tomu vyzval dopisem
Číst článek
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček byl jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Volba předsedy komise je dvoukolová. Druhé kolo, ve kterém by měl být Ondráček opět jediným kandidátem, by se mohlo uskutečnit v úterý.
Pokud by Ondráček nebyl případně zvolen ani ve druhém kole, v lednu by se uskutečnila volba nová.
V případě, že by KSČM chtěla nominovat někoho jiného ze svých poslaneckých řad, musela by Ondráčka z komise úplně odvolat, protože je jejím jediným členem za tuto stranu, upozornil už dříve Kolovratník.
Spory kvůli Ondráčkovi
Ondráčkova nominace vzbudila mezi poslanci spory. Kritici poukazují na to, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti protirežimním demonstracím.
První místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan ještě před volbou znovu vyzval klub KSČM, aby nominaci zvážil. Zdůraznil, že nezpochybňuje Ondráčkovu odbornou erudici, ale předsedou komise by podle něho neměl být člověk, který „vystupoval v roce 1989 s obuškem v ruce proti demonstrantům".
„Jsem proti nominaci pana Zdeňka Ondráčka na pozici šéfa sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Žádali jsme KSČM, aby vybrala jiného kandidáta.“
Andrej Babiš (Premiér a šéf ANO)
„Od pana Ondráčka jsme neslyšeli jedinkrát jakoukoli větu o tom, že to považoval za životní chybu a že ho to mrzí. Že prostě není rozumné mlátit lidi obuškem v době, kdy tady vládne totalita," prohlásil Rakušan.
Ondráčka odmítla ještě před hlasováním podpořit i ČSSD. „Podporovat někoho, kdo se v rámci Palachova týdne podílel na potírání demonstrací, by nebylo úplně rozumné. Je to určitě v rozporu s demokratickými principy po roce 1989," řekl předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jan Chvojka.
Komisi pro dohled nad činností GIBS by podle Pirátů obecně neměl vést člověk spojený s komunistickou minulostí. „Stojíme před klíčovým krokem, který po více než čtvrt století může přiřknout komunistům významný post v orgánu, který je zásadní pro kontrolu policejních složek," řekl už před časem předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Komunisté na Ondráčkovi trvají
Komunisté ale na Ondráčkovi v čele komise pro kontrolu činnosti GIBS trvají. Jeho kandidaturu ve sněmovně hájil předseda komunistické frakce Pavel Kováčik.
Podle něj by se poslanci neměli nechat „hnát na barikády hlavním směrem kritického myšlení provokovaného některými prezidentskými kandidáty".
Na činnost Národního bezpečnostního úřadu bude dohlížet Rozner. 'Je to slušný člověk,‘ hájil ho kolega Fiala
Číst článek
Kováčik už dříve řekl, že Ondráček je nejvhodnějším kandidátem.
„My jsme nikdy nikoho nekádrovali a žádáme, aby nám také nikdo nikoho nekádroval. My jsme pana Ondráčka nominovali po zralé úvaze, on totiž mimo jiné má také nejvyšší stupeň prověření na přísně tajné a podle mého soudu není vhodnější kandidát v celé Poslanecké sněmovně,“ řekl Kováčik Radiožurnálu.
Předseda KSČM Vojtěch Filip v pátek také nabádal, aby sněmovna nesloužila kampani jednoho z prezidentských kandidátů. A znovu zdůraznil, že Ondráček má bezpečnostní prověrku.
Hnutí ANO požádalo komunisty minulý týden o zvážení nominace v reakci na výzvu prezidentského kandidáta Michala Horáčka.