Zátěž nemocnic teď klesá. Nikdo ale zatím neumí říct, jak to změní omikron, říká epidemiolog Prymula

Epidemie šíření koronaviru v České republice dál zpomaluje. Ustupující mutace delta ale dává víc prostoru variantě omikron, jejíž dopad je zatím těžko předvídatelný. Proto i přes příznivý vývoj vláda mírně zpřísňuje opatření. Před silným nástupem varianty omikron je rozhodně vhodné trasovat, zdůrazňuje epidemiolog Roman Prymula.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula

Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kromě omezení silvestrovských akcí se nový kabinet Petra Fialy (ODS) rozhodl přistoupit k plošnému testování ve školách. V prvních dvou týdnech mají žáci i zaměstnanci škol podstoupit celkem čtyři antigenní testy. Od druhé poloviny ledna se pak frekvence sníží a testovat se bude jednou týdně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká opatření proti covidu budou platit na přelomu roku?

„Optimálnější frekvence je určitě dvakrát týdně,“ konstatuje Prymula, bývalý ministr zdravotnictví, dnes ředitel Nemocnice Agel Říčany. „Pokud by se situace zklidňovala, tak i jednou týdně stačí, ale myslím si, že kolem 17. ledna budeme naopak na vrcholu,“ uvažuje.

K působení jihoafrické mutace omikron je zatím poměrně málo tvrdých dat. Relativně optimisticky zní údaje o lehčím průběhu z JAR. Tam varianta způsobovala lehčá onemocnění asi o 80 procent, ve Velké Británii o 40 až 70 procent.

Rychlost šíření

„Vzhledem k tomu, že rychlost šíření je ale několikanásobně vyšší než u varianty delta, tak to může pořád znamenat vysoký počet osob, které budou vyžadovat nemocniční péči,“ říká Prymula.

„Rychlost šíření omikronu je ale několikanásobně vyšší než u varianty delta. To může pořád znamenat vysoký počet osob v nemocnicích.“

Roman Prymula

„Teď zátěž nemocnic postupně klesá, ale zatím nikdo není schopen přesně odhadnout, jak se omikron bude chovat v populaci evropských zemí a jaká zátěž nemocnic bude,“ doplňuje Prymula. 

Podle epidemiologa je nadějí třetí dávka vakcíny proti covidu-19. Ten zároveň věří, že pro zbývající neočkované by mohla být přijatelnou variantou nová vakcína od firmy Novavax. Ta je totiž založená na přímém dodání potřebného antigenu do těla.

„Předpokládám, že zájem bude od osob, které mají pochybnosti o mRNA vakcínách,“ říká Prymula a naráží tak na hoaxy o pravě DNA příjemce očkování.

Ředitel agentury Median Přemysl Čech se obává, že na každý argument se nakonec dá najít zpochybňující teze, a proto nejen v případě vakcín proti onemocnění covidem-19 je zapotřebí vhodné komunikace.

Zuzana Marková, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme