Začíná týden prevence rakoviny děložního čípku
Dnes začíná Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku. Ženám a dívkám chce připomenout, že jde o onemocnění, kterému lze předejít. Vedle očkování jsou důležité i pravidelné každoroční gynekologické prohlídky, při kterých se dá nebezpečné národové onemocnění odhalit.
Karcinom děložního čípku je ve světě druhým nejčastějším typem rakoviny u žen. V Česku je ročně diagnostikováno tisíc nových případů této nemoci a kolem čtyř set žen nakonec nemoci podlehne.
„Některé typy nádorů v horizontu dvou let mohou vyrůst takzvaně z ničeho až po takové nádorové stádium, které vyžaduje nejen operační léčbu, ale třeba i ozařování, nebo chemoterapii,“ upozorňuje gynekolog Vít Unzeitig. Představa žen, že se jich to netýká, nebo to, že ženy dosud neměly problémy, tak proč by k vyšetření měly chodit, je podle Unzeitiga strašně falešná.
O Evropském týdnu prevence proti karcinomu děložního čípku jsme na Radiožurnálu mluvili s profesorem Lukášem Robem, přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Motole.
„Největší problém je u nás ve skupině žen mezi 35 a 55 rokem věku. Zhruba polovina z nich totiž nedodržuje doporučení intervaly návštěv,“ přiblížil v Ranním interwiev Radiožurnálu přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, profesor Lukáš Rob.
Při pravidelné každoroční preventivní prohlídce provádí gynekolog stěr děložního čípku, tento vzorek se odesílá do certifikovaných laboratoří, kde se vyhodnocuje. A jak upozornil profesor Rob, v posledních letech
se udělal velký pokrok v kvalitě laboratoří.
„Dřív laboratoře neměly kontrolu kvality. V posledních třech letech je velká snaha centralizovat pacientky a cytologický stěr do větších laboratoří, které jsou pod kontrolou kvality,“ uvedl. Zdůraznil ale, že i nejlepší světové laboratoře mají v 10 až 30 procentech chybovost. „Proto se zapojují nové technologie a u žen starších 30 let je snaha přidat i HPV testaci, která zvyšuje senzitivitu,“ dodal
Preventivní očkování
Jednou z možností, jak zabránit rakovině děložního čípku, je očkování. To se doporučuje především dívkám, které ještě nezahájily pohlavní život. Jak ale uvedl profesor Rob má význam očkovat i ženy, které jsou už sexuálně aktivní.
„Pro ženy, které se oočkují a již mají pohlavní styk nebo jsou infikovány či musely být ošetřeny pro přednádorový stav je to pouze prevence pro budoucno, že když potká dalšího partnera, bude chráněna,“ vysvětlil
V Česku je naočkováno podle odhadů asi 12 procent dívek a žen. Podle profesora Roba je to však ve skutečnosti ještě menší číslo. Je to podle něj „Jde také o to, že například bohatší země daly tuto vakcinaci do očkovacích programů, u nás je proočkovanost malá, protože vakcína není laciná, přestože se pojišťovny snaží hradit třetinu – okolo 10 tisíc za celé očkovací schéma,“ přiblížil.
Dodal, že efekt pro ekonomiku se prokáže za 10 až 20 let. „A to je náš problém. Pokud bychom chtěli ušetřit, tak investice musí být de facto do plošného očkování a pak se bude šetřit ve výkonech a bude se moci měnit systém screeningu. Ale je to běh na dlouhou trať a investice na horizont 20 let,“ dodal.