Za výtržnosti u soudu a vysazení dveří odešli muži s podmínkami. Při líčení odmítli předložit občanky

Za nepokoje u soudního líčení v loňském roce odešla trojice obžalovaných s podmíněnými tresty. Během výtržností se snažili dostat do soudní síně, kde tehdy rozhodovali o obžalobě dezinformátorky Jany Peterkové, a vysadili při tom dveře z pantů. O nepravomocných trestech ve středu rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní líčení v kauze incidentu u soudu s Pavlem Zítkem

Obžalovaní se neprokázali a odmítli ukončit živý přenos ze soudní síně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výtržnosti provázely od začátku i středeční líčení. Postarali o ně jak obžalovaní, tak zhruba desítka jejich podporovatelů.

Peterková dostala za poplašné zprávy podmínku. Její příznivci vylomili dveře, zasahovala policie

Číst článek

Státní zástupce jim kladl za vinu, že během loňského soudního líčení se násilným způsobem snažili proniknout do jednací síně, kde se právě řešil případ Jany Peterkové, souzené kvůli šíření poplašné zprávy.

Hned v úvodu obžalovaní Rudolf Vávra, Jiří Hradil a Tomáš Vérosta prohlásili, že nemají své občanské průkazy, a požadovali ztotožnit samosoudkyni Danielu Reifovou. „Vy jste se neztotožnila a já ukončuji toto hlavní líčení,“ křičel na soudkyni jeden z nich, kterého při loňských výtržnostech uklidnil až slzný plyn použitý justiční stráží.

Soudkyně Reifová tak nakonec celý případ projednala v jejich nepřítomnosti, vyslechla tehdejší předsedkyni soudního senátu z městského soudu Věru Trojanovou i zasahující členy justiční stráže a přehrávala kamerové záznamy.

Za nepokoje u soudního líčení v loňském roce odešel Tomáš Vérosta s podmíněným trestem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hned ve středu pak trojici odsoudila za výtržnictví a násilí proti orgánu veřejné moci k podmíněným trestům v délce od šesti do deseti měsíců. Zároveň musí zaplatit pokutu 10 tisíc korun a nařídila jim také například dohled probačního úředníka a psychologa.

Obžalovaný Zítko

O další rozruch se poté postarala Jana Peterková, která přišla obžalované podpořit. Stejně jako ostatní odmítla vypnout nahrávání videa v telefonu a justiční stráž ji na příkaz soudkyně vyvedla.

Hlavní líčení v kauze incidentu u soudu s Pavlem Zítkem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obžalováno bylo sedm lidí, někteří již byli pravomocně odsouzeni trestním příkazem k podmíněným trestům. Jeden ze zbývajících, další dezinformátor Pavel Zítko, je pak nyní ve vazbě na Slovensku. Policie ho zadržela na základě českého zatykače.

Na jednání soudu loni v květnu přišlo Peterkovou podpořit několik desítek jejích příznivců. Ve snaze dostat se do jednací síně s omezenou kapacitou někteří z nich napadli justiční stráž a vysadili dveře. Na chodbě dav skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě. Přivolaná policie na místě zadržela dva muže.

Peterkové následně soud s vyloučením veřejnosti uložil za šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie dvouletou podmínku. Žena proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který ho odmítl.

Za nepokoje u soudního líčení v loňském roce odešel Rudolf Vávra s podmíněným trestem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme