Vzdušný prostor nad Českou republikou zůstává otevřený
Letadla mohou létat nad Českem bez omezení. Potvrdil to mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma s tím, že služby dopravcům jsou poskytovány bez omezení. Platí jen výstraha před možným výskytem sopečného prachu, a záleží jen na dopravcích, zda jejich stroje vzlétnou nebo ne.
Už včera ruzyňské letiště v Praze odbavilo asi stovku příletů a odletů. Podle informací Českých aerolinií budou mít piloti k dispozici aktualizované informace o potenciálním výskytu vulkanického prachu. Letadla po každém letu pečlivě zkontrolují technici. Aktuální informace o linkách jsou k dispozici na internetových stránkách ČSA.
O leteckém provozu na evropském nebi se mluvilo i ve Světě o deváté Rádia Česko
Praha je na obnovení letového provozu připravená. Očekává se i jeho posílení. To za pražské letiště potvrdil Jiří Pos: „Může se stát, že pokud se v Evropě nebude otevírat prostor tak rychle,jako třeba v Praze, tak máme určité indikace od některých dopravců, že by pražské letiště využily pro dálkové lety a určité sestěhování kapacity ze světové sítě. Ale to předjímám něco, co není potvrzeno,“ poznamenal Pos.
Normální provoz umožní nové opatření evropské organizace řídícího letového provozu Eurocontrol, které schválili evropští ministři dopravy. Vzdušné prostory uzavřel od čtvrtka prach z islandské sopky.
Česko je ve druhé zóně
Podle Richarda Klímy z Řízení leteckého provozu spadáme do druhé zóny, ve které platí výstraha před možným nebezpečím. Záleží proto jen na dopravcích, zda jejich stroje vzlétnou, nebo ne. V tuto chvíli je předčasné spekulovat, zda mrak vulkanického popela Česko mine, nebo ne, dodává Klíma:
Svět o desáté Rádia Česko patřil nejen současné situaci v letecké dopravě, ale i perspektivám železnice
„My ty prognózy - a dá se říci celá Evropa prostřednictvím Evropské agentury pro bezpečnost letového provozu - sledujeme, vyhodnocují se. Na základě prognóz jsou stanovovány první zóny, kde se létat nesmí. Že by se že by se Česká republika dostala právě do této zóny zatím nehrozí - nicméně situace se vyvíjí,“ připomněl Klíma na Rádiu Česko.
Některé země, ale zatím nechají svá letadla na zemi. K Británii totiž míří z Islandu podle Londýna nový sopečný mrak. Společnost British Airways už v reakci dnes ruší všechny lety na kratší vzdálenost. Vzdušný prostor podle nejnovějších informací uzavřelo Polsko. Zákaz letů nad Německem prodloužily tamní úřady až do dnešní čtrnácté hodiny. Ten se ale netýká takzvaných letů za viditelnosti v nižších výškách. Právě tímto způsobem chce společnost Lufthansa dopravit domů patnáct tisíc turistů, kteří uvízli ve vzdálených destinacích
Otevírají se koridory nad Paříží
Také Francie dnes začne postupně obnovovat letecký provoz. Od osmé hodiny se otevírají koridory mezi Paříži a letišti v jižní Francii a také na sever od linie Nice - Nantes.
K tomuto rozhodnutí přispěli i výsledky testovacích letů společnosti Air France. Po zasedání vlády oznámil premiér Francois Fillon, že se chystá částečné znovuotevření letišť.
Zároveň se začínají vyčíslovat ztráty. Společnost Air France prý přišla o 36 miliónů eur denně. Znovuotevřením letišť ale dopravní komplikace pro Francouze nekončí. Třináctým dnem totiž pokračuje stávka na železnici. Pojede omezený počet vlaků, včetně těch příměstských z Paříže, která vozí cestující na místní letiště Charlese de Gaullea a Orly.