Vysoká pec v Třineckých železárnách vyhasla. Podívejte se na místo, kam se běžně nikdo nedostane
Po víc než 20 letech vyhasla v Třineckých železárnách jedna ze dvou vysokých pecí. I když poptávka po surovém železe roste, huť musela pec odstavit kvůli nutné rekonstrukci. Stát bude stovky milionů korun. Reportáž přímo z útrob vysoké pece, kde bývá běžně teplota až 1400 stupňů Celsia.
„Momentálně se dočišťuje dno pece, aby potom mohly pokračovat další práce,“ vysvětluje pro ostravský rozhlas jeden ze zaměstnanců.
Reportáž z místa, kam se běžně nikdo nedostane. Ve vysoké peci v Třineckých železárnách natáčel Martin Knitl
Ve vysoký peci číslo 6 se vyrábí surové železo, základní surovina. Stroj tady vytrhává izolační bloky, na zemi je směs prachu a zbytků strusky. Po 22 letech od poslední opravy už hrozilo, že se plášť protaví.
„Jet ještě rok by byl velký problém nebo spíš velké nebezpečí,“ podotýká výrobní ředitel Třineckých železáren Česlav Marek
Pec bude mimo provoz do poloviny října, a to v době, kdy je poptávka obrovská. „Všude jedeme na 100 procent, takže škoda, že nemáme tu pec,“ dodává.
„Kdysi v historii bylo vysokých pecí v České republice 12. Každý rok se dělala jedna, na to byly hutní montáže. Takže cyklus byl 10 nebo 12 let. Teď jsou víceméně nové materiály, hlavně izolační, a tím pádem pece drží daleko víc.“
‚Ceny jsou nemravné.‘ Železo od února zdražilo až o 150 procent, roste cena i dalších materiálů
Číst článek
Pro železárny je to největší letošní investice. Jenom nové vyzdívky pece váží tisíc tun. Další součásti, třeba odlitky z téměř stoprocentní mědi, jsou až z Afriky.
„Investice to je zhruba na úrovni 650 nebo 700 milionů korun. Je to velké omezení výroby, protože budeme stát zhruba 67 dnů. A doufejme, že se nám podaří najet vysokou pec podle harmonogramu. Nicméně nutnost vyvstala z potřeby opravit vysokou pec, protože byla už natolik opotřebená, proto jsme to asi před třemi lety vyhodnotili, že bude nejvhodnější provést v tomto roce velkou opravu,“ dodává investiční ředitel firmy Radek Olszar.
Odstavení pece ovlivní výrobu v železárnách na tři roky. Až pojede naplno, počítá se s denní kapacitou 3000 tun surového železa.