Výrazně ubylo absolventů bez práce
Absolventi jsou na trhu práce stále úspěšnější. Nezaměstnaných absolventů škol v posledních měsících výrazně ubylo a je jich nejméně za posledních osm let.
K větší úspěšnosti mladých lidí na trhu přispívá růst naší ekonomiky, současný demografický vývoj, kdy na trh práce přicházejí slabší ročníky a naopak do důchodu odcházejí ročníky silné a jak doplňuje Michaela Kleňhová z Ústavu pro informace ve vzdělávání, absolventy k práci hodně motivovalo také nové nařízení vlády, které upravuje zákon o zaměstnanosti.
"Zákon o zaměstnanosti zakotvil, že absolventi dostávají dávky v nezaměstnanosti až po roce praxe. Od 1. 1. je to po půlroce praxe s tím, že ten druhý půlrok se jim počítá ze studia. Tím dochází k tomu, že absolventi jsou nuceni častěji si hledat místo, protože vědí, že dávky nedostanou," vysvětlila Kleňhová.
Přesto ale absolventi práci obvykle nehledají snadno. Nemohou totiž nabídnout zkušenosti z praxe a občas mají přemrštěné platové požadavky.
"Občas sháníme nové pracovníky a máme velký problém sehnat i absolventy, protože jejich představy jsou minimálně dvojnásobné, v některých případech až trojnásobné. Ve státní správě, pokud jdeme na běžné tabulkové platy, se nástupní plat absolventů u vysokoškoláků pohybuje kolem 12 tisíc hrubého," dodala Kleňhová.