Výbor OSN pro práva dětí kritizuje ČR za velký počet dětí v ústavech

Podporujte rodiny a rozšiřte pěstounskou péči, tak se dají shrnout výhrady Výboru OSN pro práva dětí vůči České republice. Experti dále kritizovali velký počet dětí v dětských domovech. Dnes se po téměř roce schází vládní výbor pro práva dítěte, který by měl navrhnout určitá zlepšení, a to i v případě takzvané střídavé péče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společenská místnost v dětském pavilonu Psychiatrické léčebny Bohnice

Společenská místnost v dětském pavilonu Psychiatrické léčebny Bohnice | Foto: Tomáš Adamec

V obecném stanovisku má výtka, podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové, oprávnění. Podle ní je třeba zvážit co v péči o děti, co v naplňování zásad ochrany práv dítěte v České republice, chybí. Je to koordinující orgán instituce, která by měla dohlížet a zejména se věnovat otázkám práv dítěte.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byla zástupkyně ombudsmana Jitka Seidlová..mp3

Zástupkyně ombudsmana také kritizuje laxní přístup úřadů: „Umísťujeme děti do dětských domovů a psychiatrických léčeben, aniž by to bylo nezbytně nutné. Umístění může následně na dítě působit velmi negativně a nesplní to ten cíl, který to mělo splnit.“

Postup není podle Jitky Seitlové naplněn tak, jak má být: „My se velmi často setkáváme s tím, že aniž by byla využita všechna ta opatření proti příčině, to znamená - nedohoda a nekomunikace rodičů, manipulace s dítětem, tak je následně dítě přemístěno do nějakého neutrálního zařízení, které navíc není vhodné.“

Neutrální prostředí by mělo být podle Jitky Seitlové zařízení, kde může být dítě i s rodiči tak, aby s nimi bylo pracováno se všemi. V krajních případech by to byla krátkodobá profesionální pěstounská péče. Neměl by to být ústav, nebo dokonce psychiatrická léčebna, jak se to stává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty pořadu Svět o třetí byly vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková a Michaela Tetřevová z Ligy lidských práv..mp3

„Není to ojedinělá praxe, časté je umístění dítěte do diagnostického ústavu nebo dětského domova, kde se s ním následně v zájmu cíle nepracuje. Pokud je dítěti 11 nebo 14 let, tak to vnímá jako trest. Obrací se to negativně proti tomu, kdo kontakt vyžadoval a v jehož zájmu tam to dítě v kontaktu mělo být,“ dodává Seitlová.

Výbor OSN pro práva dítěte mimo jiné také doporučuje zrušit všechny babyboxy. Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková si myslí, že je to zcela nepodložené vyjmutí jednoho problému ze všech těch doporučení, která hýbe médii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní zmocněkyně pro lidská práva Monika Šimůnková mluví o doporučeních výboru OSN pro práva dětí ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Kritika zcela oprávněná není. Naopak já stojím zcela za tím, že by babyboxy měly existovat dál, možná by tu měla být nějaká slabší legislativní úprava, ale babyboxy slouží k tomu, aby naplňovaly článek úmluvy o právech dítěte, ten základní – práva dítěte na život. Netvrdím, že každé dítě, které je odložené do babyboxu, by jinak skončilo někde v popelnici či mrtvé, to určitě ne, ale vždy si myslím, že budou existovat extrémní případy žen, které nevyužijí i jiné pomoci státu, která by byla nabízena, ale využít babyboxy a zachránit život dítěte.“

„Stále je velká roztříštěnost ochrany péče o dítě. Ochranu dětí vykonává několik ministerstev,“ shrnuje Monika Šimůnková.

Ondřej Houska, Michaela Vydrová, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme