Výběr z médií: dražší česká vesmírná mise Slavia, pojištění u elektrokoloběžek a žádné zálohy PET lahví
V českém tisku se v pondělí dočtete, že česká vesmírná mise Slavia má stát mnohem více, než bylo původně v plánu. Informuje o tom deník E15. Pojišťovny reagují podle Deníku na rostoucí počet nehod na elektrokoloběžkách. A stát ani nadále neplánuje nařídit povinné zálohování PET lahví, píšou Hospodářské noviny. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
E15
Česká vesmírná mise Slavia má stát až 25 milionů eur, tedy zhruba 580 milionů korun. To je mnohem více, než bylo původně v plánu. Upozorňuje na to deník E15. Ještě loni ministerstvo dopravy počítalo s 15 miliony eur. Termín startu, který by měl být v roce 2026, může také ohrozit globální nedostatek čipů.
Mf Dnes
Češi na svých dovolených výrazně šetří. Píše o tom Mf Dnes. Nutí je k tomu výrazný růst cen. I přes to, že počet hostů v českých hotelech a restauracích za první měsíce letošního roku přesáhl i čísla z předcovidových let, jejich útrata se snížila. Mnoho Čechů si pak dovolenou v nejbližších měsících odpustí úplně, protože na ni nemá peníze.
Deník
Pojišťovny reagují na rostoucí počet nehod a úrazů na elektrokoloběžkách. Začínají nabízet speciální pojištění. Všímá si toho Deník. Na elektrokoloběžky se totiž nevztahuje povinnost mít sjednané povinné ručení. Škoda se pak může vyšplhat i do statisícových částek a veškeré úhrady míří rovnou za viníkem.
Hospodářské noviny
Slovensko zavádí od ledna zálohování plastových lahví a plechovek. Chce snížit množství odpadu
Číst článek
Stát ani nadále neplánuje nařídit povinné zálohování PET lahví. Věnují se tomu Hospodářské noviny. Právě na zavedení vratného systému jako u skleněných lahví tlačí v poslední době výrobci nápojů v Česku. Ministerstvo ale místo toho chce pouze zintenzivnit třídění PET lahví a postupně omezovat produkci směsného komunálního odpadu.
Zhruba třetina evropských zemí už povinný systém záloh PET lahví nebo plechovek má – třeba Švédsko už od roku 1984. Nováčkem v zálohovém systému je třeba Slovensko a se spuštěním počítá i desítka dalších evropských států, třeba Velká Británie, Řecko nebo Portugalsko.
Právo
Vzrostou pokuty za poškození vod. Informuje o tom deník Právo. Ministerstvo životního prostředí chce do budoucna rozlišovat havárie vodních toků a ploch na více kategorií a výrazně zpřísnit sankce, které za jejich způsobení hrozí.