Výběr z médií: vznik rezervace Lanžhotské pralesy, zpřísnění podmínek pro chov hadů a potíže s játry
Vznik přírodní rezervace Lanžhotské pralesy a přírodní památky Soutok se odkládá. Ministerstvo životního prostředí narazilo na odpor lesníků. Téma pro Hospodářské noviny. Nová vyhláška zřejmě zpřísní podmínky pro chov hadů a krokodýlů, informuje deník Právo. Čím dál víc Čechů se potýká s obtížemi s játry. Regionální Deník uvádí, že za to může zejména špatná strava a užívání alkoholu. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Hospodářské noviny
V unikátní krajině kolem soutoku Moravy a Dyje měla už letos na podzim vzniknout přírodní rezervace Lanžhotské pralesy a přírodní památka Soutok. Nejpřísnějšího stupně ochrany se ale zatím území přezdívané Moravská Amazonie nedočká. Hospodářské noviny totiž upozorňují, že ministerstvo životního prostředí narazilo na odpor lesníků i města Lanžhot.
Frézování pařezů ničí ekosystémy v lese, varují ochranáři. Podle lesníků to zas tak špatné není
Číst článek
Lesníci se s vědci a ochranáři kvůli způsobu péče o smíšené lužní lesy přou roky. Hospodářské noviny vysvětlují, že spor se týká hlavně těžby tamních dubů. Ochranáři jsou proti další tvorbě rozsáhlých pasek, lesníci chtějí těžbu udržet. Podle mluvčí Lesů České republiky Evy Jouklové ale zároveň podnik už loni uzavřel se státní Agenturou ochrany přírody dohodu o hospodaření. Podle ní mají lesníci omezovat vznik nových mýtin a taky třeba pěstovat volnější les a nesázet tak stromy příliš nahusto.
Mf Dnes
Policie v Česku stále častěji používá fyzické donucovací prostředky, zjistil to deník Mf Dnes. Zákroků s využitím hmatů, chvatů nebo úderů bylo ještě v roce 2015 zhruba 9 200. Loni jich policie evidovala téměř 11 500. Jen zlomek takových zásahů statistiky označují jako sporný. Jde o zákroky, u kterých si lidé stěžovali na jejich nepřiměřenost.
Stížností na fyzické zákroky nebo použití zbraně bylo za posledních šest let celkem 414. Mladá fronta Dnes píše, že není jasné, jak velké části z nich odbor vnitřní kontroly policie vyhověl. Data o oprávněných stížnostech prý centrálně neeviduje.
Právo
Podmínky pro chov hadů a krokodýlů se zřejmě zpřísní. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zemědělství, které se věnuje deník Právo. Někteří chovatelé tak budou muset třeba zabezpečit okna v místnostech, kde plazi žijí. Důvodem změny je nedávná novela zákona na ochranu zvířat, ale taky stále častější případy útěků nebezpečných plazů.
Karvinští hasiči lovili z řeky Olše mrtvou šestimetrovou krajtu. Nejspíš unikla chovateli
Číst článek
Podle mluvčího resortu zemědělství Vojtěcha Bílého vyhláška zahrnuje přechodné období, během kterého budou smět majitelé chovná zařízení přebudovat a dovybavit. Útěku jedovatých hadů nebo krokodýlů by mělo nově zabránit uzamykatelné terárium nebo uzamykatelná místnost, ve které zvířata přebývají, popisuje Právo. Vyhláška taky uvádí, že chovné prostory bude muset majitel zvířat označit. Uvést by měl, jaké druhy v teráriu chová a kolik zvířat tam má.
Regionální Deník
Čím dál víc Čechů přichází do ordinací lékařů kvůli obtížím s játry. Informuje o tom regionální Deník, podle kterého je na vině špatná strava i pití alkoholu. Na cirhózu nebo chronické onemocnění jater přitom podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky jen předloni zemřelo téměř tři tisíce pacientů.
Třeba Jaroslav Macášek z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze upozorňuje na to, že až čtvrtina populace trpí nadměrným ukládáním tuku v játrech. U pacientů s cukrovkou se navíc problémy s játry objevují až v 75 procentech případů. Alkoholické onemocnění jater trápí zhruba osm procent lidí, doplňuje regionální Deník. Čísla se navíc v důsledku pandemie koronaviru zřejmě znatelně zhorší.