Výběr z médií: lék na rakovinu prostaty od české vědkyně, nízká jazyková vybavenost ministrů
Až 80 procentům pacientů ulehčil nový lék konečné stadium rakoviny prostaty. Na jeho výzkumu se v německém kolektivu podílela česká jaderná chemička, popisuje pondělní vydání MF Dnes. Jazyková vybavenost ministrů nové vlády Petra Fialy není příliš vysoká, všímají si Hospodářské noviny. A dopady kůrovcové kalamity popisuje Regionální deník. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Mf Dnes
Česká vědkyně přispěla k vynálezu léku na rakovinu prostaty. Při klinických studiích ulehčil nebo prodloužil život 80 procentům pacientů v konečném stadiu nemoci a už na jaře by se mohl dočkat schválení Evropskou lékovou agenturou. Tématu se věnuje pondělní Mf Dnes.
CART-T terapie může zachraňovat děti s akutní leukémií. Spočívá v úpravě pacientových buněk
Číst článek
Jaderná chemička Martina Benešová s německými kolegy z Centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu vyvinula léčbu, při které se v těle pacienta ozařují a ničí nádorové buňky bez výrazných vedlejších účinků.
Lék by měly podle Benešové pravděpodobně po oficiálním schválení hradit zdravotní pojišťovny. V současnosti se chemička s kolegy snaží vyvinout další lék, tentokrát na rakovinu prsu.
Hospodářské noviny
Ministry nové vlády čeká české předsednictví Evropské unie, ne všichni ale k tomu mají jazykové vybavení. Takovou informaci přináší pondělní Hospodářské noviny. Koalice Spolu přitom ve svém předvolebním programu deklarovala, že každý člen vlády bude ovládat cizí jazyk, kterým se bez problému domluví. Podobné tvrzení měla v programu také koalice Pirátů a hnutí STAN.
Například ministryně obrany Jana Černochová (ODS) sdělila, že její angličtina má úroveň B1, je tedy středně pokročilá. Pasivně umí ministryně rusky a podle svých slov se domluví polsky.
Ministři Fialovy vlády přebrali úřady a představili své vize. Výjimkou je šéf zemědělství Nekula
Číst článek
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) taktéž deklaruje znalost polštiny, ale pouze pasivní. Pro důležitá jednání v angličtině ale chce využívat tlumočníka. Svoji úroveň angličtiny označil spíš za společenskou než vrcholně pracovní.
Regionální deník
Pro vlastníky malých lesů znamenala kůrovcová kalamita často nutnost se lesa zbavit. V opačném případě by mohli čelit pokutám a finančním ztrátám. Všímá si toho Regionální deník.
Zákon o lesích totiž říká, že každý majitel lesa se musí postarat o vytěžení kůrovcového dříví, plochu znovu zalesnit a o porost pečovat. Pokud navíc majitel lesa nemá dostatečné vzdělání, musí si platit odborného hospodáře. To je u 70 procent malých lesů revírník Lesů České republiky.
Podle Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů ale revírníci nepomáhají s pracemi v lese nebo s prodejem dřeva. Sdružení tvrdí, že majitelé malých lesů se tak bez potřebné techniky a zaměstnanců dostali při kůrovcové kalamitě do velkých problémů. Přitížila jim taky situace na trhu se dřevem a nedostatek sadby, vysvětluje Regionální deník.