CART-T terapie může zachraňovat děti s akutní leukémií. Spočívá v úpravě pacientových buněk
Upraví pacientovy bílé krvinky tak, aby byly schopné rozpoznat nádorové buňky a cíleně je likvidovat. Speciální CAR-T terapii pro léčbu rakoviny mají lékaři v Česku k dispozici už zhruba dva roky. Využívá ji třeba i Klinika dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice v Motole. Dosud ji tam lékaři aplikovali pěti dětem s akutní lymfoblastickou leukémií.
Do ordinace lékařky Lucie Šrámkové vchází jedenáctiletý Ondra v doprovodu maminky Gabriely. „Byly mu tři roky, když onemocněl poprvé. Měl teploty a pak zas neměl,“ vypráví Gabriela.
Absolvoval chemoterapii i radioterapii. Nemoc se přesto vrátila. Transplantace v jeho případě neměla nadějné vyhlídky. „Bylo mi hodně špatně, to si jediný pamatuju, že jsem se večer vzbudil a bylo mi moc špatně,“ popisuje Ondra.
Nakonec pomohla jediná infuze. Jako první dítě v Česku totiž loni v dubnu vyzkoušel CAR-T terapii. „Využívá imunitní sílu pacienta. Jeho vlastní bílé krvinky se upraví tak, aby byly schopné rozpoznávat ty nádorové buňky, aby se navigovaly na ty nádorové buňky, které pak zničí,“ vysvětluje princip léčby Lucie Šrámková, přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie v Motolské nemocnici.
Dneska je Ondra zdravé dítě – chodí do školy, sportuje. „Mezitím to dokonale vyšlo, jsou tam všechny výsledky a jsou v pořádku,“ říká Šrámková.
Rezistentní onemocnění
Do ordinace vchází další maminka. Vedle ní jde čtyřletá Agáta s dvěma plyšovými králíky v náručí. Akutní lymfoblastickou leukémii lékaři u Agáty diagnostikovali, když jí byly dva roky. „Takže jsme prošli chemoterapií, imunoterapií, CART-T buňky jsme měli a dvě transplantace,“ popisuje matka Agáty.
Upravené buňky dostala po transplantaci, protože se jí nemoc rychle vrátila, vzpomíná lékařka Šrámková.
„Zcela rezistentní onemocnění a ta prognóza její byla nula bez CART-T buněk. Průběh byl extrémně dramatický, maminku jsme chystali na orgánové selhávání, ventilaci, ARO, ale naštěstí to Agátka zvládla hezky. Takže díky CART-T buňkám tady chováme králíky,“ dodává Šrámková.
Pacient sám sobě dárcem. Transplantace krvotvorných buněk pomáhá lékařům léčit rakovinu
Číst článek
I pak se jí ale nemoc vrátila, a tak musela na další transplantaci kostní dřeně. Z pěti dětí, které léčbu podstoupily, ji bez komplikací zvládly dvě, říká Šrámková.
„Tohle je skupina extrémně rezistentních leukémií, takže i když vyléčíte 50 procent, je obrovský úspěch, protože to jsou děti, které jsou v podstatě ztracené,“ podotýká Šrámková.
CAR-T terapii lékaři využívají i pro léčbu nádorů u dospělých v pěti centrech v Česku - v Praze, Brně, Hradci Králové a v Plzni.
Jednorázová léčba vyjde na zhruba pět milionů korun. Hradí ji zdravotní pojišťovny na žádost přes paragraf 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ten slouží k úhradě nákladné léčby, když běžně dostupná terapie nezabírá.