Vrchní státní zástupce Ištvan odmítá pochybení v kauze údajné politické korupce

Vyšetřovatelé, kteří mají na starosti případ údajné korupce bývalých poslanců ODS a tehdejší šéfky kanceláře předsedy vlády, si pozvali k výslechu expremiéra Petra Nečase. O jeho vydání k trestnímu stíhání už také požádali poslance. Nečas se prý mohl na údajném úplatku podílet. Podle státních zástupců byla trojici poslanců za odchod ze sněmovny nabídnuta zajímavá místa ve státní správě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Zdroj: Reuters

Dnešního výslechu se rozhodl zúčastnit i vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, který tuto kauzu dozoruje.

Vy jste ráno dorazil do Prahy. Je to pro vás mimořádný den, když se má k výslechu dostavit bývalý premiér, což je bezprecedentní v našich poměrech?

Pane redaktore, já vás opravím. Já tu kauzu nedozoruji, dozorovým státním zástupcem je můj kolega. Nicméně jsem v Praze a budu se účastnit vámi uvedeného výslechu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan mluvil o kauze údajného uplácení poslanců

A z jakého důvodu?

Protože ten výslech může přinést případně nějaké nové informace.

Do jaké míry souvisí pozvánka, kterou od vyšetřovatelů dostal Petr Nečas, se žádostí, aby ho sněmovna vydala k trestnímu stíhání? Byl by předvolán jako svědek i bez tohoto druhého kroku?

Samozřejmě. Nijak to nesouvisí.

Co se týče načasování výslechu pana Nečase, přichází krátce poté, co sám vyzval vyšetřovatele, aby ho předvolali, pokud by jeho svědectví mělo přispět ke zkrácení vazby pro bývalou šéfku jeho kanceláře a tři exposlance. Je to čistě časová shoda, anebo podnět od bývalého premiéra hrál nějakou roli?

Doktor Nečas poměrně naléhavě, dokonce i veřejně, deklaroval svoji ochotu, připravenost přihlásit se a vypovídat v té konkrétní věci s tím, že má relevantní informace, takže je celkem logické, že dostal prostor, aby se vyjádřil.

Expremiér Petr Nečas přichází k výslechu na pražskou služebnu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu | Foto: ČTK

Rámcově kolik dalších svědků ještě čeká předvolání? Kdy by mohla skončit fáze vyšetřování? Platí, že – jak jste uvedl pro dnešní Hospodářské noviny – by zhruba do dvou měsíců mohli vyjít na svobodu ti, kteří jsou momentálně ve vazbě?

V následujícím období se plánuje kolem 12 procesních úkonů s tím, že stále platí informace vyšetřujícího státního zástupce o časovém horizontu poloviny srpna.

Prý se chystáte zvát i utajené svědky. Je-li to pravda, proč?

My dopředu rozhodně nekomentujeme, koho si zveme, nebo nezveme, takže se této zásady přidržím i v tomto případě.

Když jsou utajení, můžete říci alespoň, že se skutečně chystáte využít i této možnosti? Že budou vypovídat svědci v utajení? To byste asi říci mohl...

Vůbec nebudeme uvádět, jací svědci budou vypovídat.

K jinému aspektu vyšetřování – kdy bychom se mohli dozvědět, komu patřil větší obnos peněz a zlata, které jste zajistili při úvodním zásahu?

Až bude prověřování skončeno, tak můžeme předpokládat, že budeme znát všechny relevantní informace.

Šťastný: Žádných jednání v souvislosti s daňovým balíčkem jsem se neúčastnil

Číst článek

Čili budeme je znát i my. A vyšetřování bude skončeno asi tak kdy?

To nedokáži odhadnout, protože samozřejmě bude potřeba vyhodnotit všechny zajištěné důkazy, a to si jistě vyžádá určitý čas.

Z vašeho rozhovoru pro Hospodářské noviny vyplývá, že v minulých letech bránily vyšetřování v takovém rozsahu a směru, jaké vedete vy teď, klientelistické vazby. Můžete říci, jakého druhu?

To nevím, jestli tato informace vyplývá z Hospodářských novin. Já jsem hovořil o tom, že předmětem našeho prověřování je klientelistická síť.

A máte pocit, že se vám třeba tu klientelistickou síť teď podařilo nabourat?

To nechci komentovat. Získali jsme řadu cenných informací.

Ale to, co jste možná naznačil, nebo to, co si přečetl čtenář Hospodářských novin, může znít i jako obhajoba operace, která postupem času vyvolává, řekněme, řadu pochyb a otázek. Mám na mysli ten prvotní zásah.

V čem zásah vyvolává pochybnosti?

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Foto: ČTK

Tak jistě jste se s tím setkal. Řada komentátorů i politických špiček zásah zpochybňuje s tím, že zatím je okruh obviněných nebo zadržených jaksi poměrně skromný, že nezasáhl například jisté podnikatelské a lobbistické kruhy a že neodpovídá rozruchu, který jste původně vyvolali. Řekl byste, že kritici jsou příliš netrpěliví?

Pane redaktore, my jsme žádný rozruch nevyvolali. Policejní orgán realizoval příkaz příslušného soudu, který nařídil, aby se v několika desítkách objektů provedla domovní prohlídka nebo prohlídka nebytových prostor. Takže to byla příčina policejní akce.

Otázky, jestli neměli být zadrženi lidé jako Roman Janoušek nebo Ivo Rittig, proč se mohli slunit na Jadranu nebo v Monaku – jak třeba namítal Miroslav Kalousek – zatímco jiní sedí ve vazbě, to jsou podle vás nemístné pochyby?

Je to politický proces, řekl Nečas po výslechu. Na policii vypovídal přes dvě hodiny

Číst článek

Pane redaktore, my nereagujeme na výzvy pracovních kolektivů ani novinářů, kdo má být zatčen nebo obviněn. My postupujeme přísně podle trestního řádu tak, jak nám tento trestní řád stanoví.

Rozhodně to tedy není tak, že jste možná na začátku přestřelili nebo střelili vedle, když jste několik osob obvinili z korupce, a podle kritiků jen kriminalizujete běžné politické praktiky, politické obchody?

Určitě to tak není. Nakonec náš postup v celé záležitosti je dlouhodobě kontrolován soudem.

A na závěr ještě otázka – čekáte nějaký významný posun po dnešním odpoledním výslechu expremiéra?

Já dopředu nespekuluji.

Vladimír Kroc, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme