Politolog Kopeček: Hnutí ANO sází na to, že volby nebudou o pandemii, Čapí hnízdo je neovlivní
Vláda ANO a ČSSD ustála další hlasování poslanců o nedůvěře. I kdyby se ale opozici podařilo vyslovit kabinetu nedůvěru, prezident Miloš Zeman by ji podle svých slov nechal dovládnout v demisi až do voleb. „Opozice dělá jen to, co jí Ústava dovoluje. Je to situace, která se v posledních dvaceti letech opakuje znovu a znovu,“ konstatuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus politolog Lubomír Kopeček.
Hlasování o nedůvěře vládě je pro opozici příležitostí se zviditelnit, protože mediální pozornost je upřena na vládu. I to je důvod, proč se v tomto volebním období konalo už třikrát.
Například v Německu, kde funguje takzvané konstruktivní vyjádření nedůvěry, je ale takové hlasování vzácností. Spolkový sněm totiž současně s vyslovením nedůvěry stávající vládě volí i nového kancléře.
Kopeček připomíná, že stejný princip chtěla v roce 2012 přijmout vláda Petra Nečase (ODS), ale tehdy opoziční ČSSD to odmítla.
„Zvýšilo by to stabilitu vládnutí v Česku. Když se podíváme, jak funguje sestavování koalic a jejich udržování, tak český ústavní systém by opravdu potřeboval určité zásahy, které by posílily jistotu vlády, že zůstane u moci. Dlouhodobě by to mělo nepochybně pozitivní efekt,“ míní politolog.
Odliv nespokojených
Richterová: Původní stanovisko KSČM bylo, že bude pro vyslovení nedůvěry. Proto to celé dávalo smysl
Číst článek
Podle průzkumu Eurobarometr Češi své vládě věří nejméně ze všech unijních zemí, důvěra v ni klesla ze 40 na 19 procent.
„Až do pandemie bylo vidět, že důvěra ve vládu není nijak dramaticky nízká. Jakmile přišla pandemie a hlavně druhá vlna na podzim, tak společnost začala vládu vidět podstatně kritičtěji. Lidé si promítli, co se dělo po vládních tiskových konferencích, a i sociální dopady vládních opatření musely vybudit obrovskou nespokojenost,“ komentuje Kopeček.
Nespokojenosti a naštvanosti lidí na politiku naopak využívá SPD Tomia Okamury a nové hnutí Roberta Šlachty Přísaha, k nimž přecházejí zejména bývalí voliči ANO. „Pokud se situace zlepší – a ona se zlepšuje –, řada z nich se může k ANO zase vrátit,“ podotýká politolog.
„ANO sází na to, že volby nebudou o pandemii a jejích důsledcích. Od března a dubna se jeho politici snaží mluvit o věcech, které s pandemií vůbec nesouvisí. Je to racionální taktika, může to trochu přehlušit vzpomínky, které jsou zatím poměrně silné,“ dodává.
Zásadní vliv na volební preference podle Kopečka nebude mít případná obžaloba premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, mohla by ovšem výrazně omezit koaliční potenciál hnutí.
Jak se aféra Dominika Feriho projeví na volebním výsledku koalice SPOLU? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.