Vláda o nákupu stíhaček

Vláda bude jednat o nákupu stíhaček. Zruší pravděpodobně výběrové řízení na nákup 24 letounů, které vyhrálo britsko-švédské konsorcium BAE Systems-Saab s letadly Jas-39 Gripen, a vypíše zřejmě novou soutěž na nákup menšího počtu strojů nebo na jejich pronájem. Zemědělci se dnes zase dozví, jak velkou dostanou příští rok od státu podporu, aby mohli konkurovat farmářům Evropské unie. Podle Ministerstva zemědělství by to měly být tři miliardy korun. Šéf resortu chce dnes své kolegy požádat o navýšení peněz ze státního rozpočtu na náhrady škod způsobených letošní povodní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Jak ochránit vzdušný prostor republiky po roce 2004. O tom dnes budou diskutovat členové vlády, kterým vicepremiér Pavel Rychetský předloží právní analýzu nákupu nebo pronájmu nadzvukových letounů. Kabinet totiž chce zrušit výběrové řízení na pořízení 24 stíhaček, které vyhrálo konsorcium British Aerospace/Saab. Vláda couvla od nákupu po povodních kvůli úhradám škod, které záplavy způsobily. Vláda ovšem už jednala s konsorciem o návrhu smlouvy, a proto vicepremiér Rychetský považuje za vhodné, aby ministr obrany písemně sdělil výrobcům Gripenu, že česká strana už nebude v jednáních pokračovat. Ruské Migy 21, které v roce 2004 doslouží, by mělo nahradit 12-14 strojů, které armáda buď koupí nové, nebo si na 7-10 let najme starší letadla. Taková je úvaha ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Zatím na ni reagovalo konsorcium British Aerospace/Saab s letadly Gripen a americké velvyslanectví v nejbližších dnech doručí vládě nabídku týkající se stíhaček F16 a F18. Nabídky projedná kabinet v prosinci.

Dětská kriminalita se trestat nebude. Vláda totiž omítla snížení věkové hranice trestní odpovědnosti mládeže z dosavadních 15 na 14 let. Podle mluvčí kabinetu Anny Stárkové vláda připravuje samostatný zákon, který má řešit trestnou činnost dětí, mladistvých a takzvaných mladých dospělých do 21 let. Kabinet jeho návrh projednával letos 11. září, vrátil ho ale zpět k připomínkovému řízení. Vládní návrh se snížením věkové hranice trestní odpovědnosti pod nynějších 15 let nepočítá. Zřídit chce ale soudy mládeže. Podobná změna se podle poslanců ODS měla týkat nejen trestního, ale i přestupkového zákona. Protože poslanci mají za to, že když je člověk trestně odpovědný od 14 let, měl by ve stejném věku nést odpovědnost i za přestupek. Kriminální činnost dětí mezi 10. a 15. rokem věku se od roku 1994 zvýšila o polovinu, a proto poslanci navrhují nižší věkovou hranici pro trestní odpovědnost. Znamenalo by to, že soudy by už ve čtrnácti namísto dnešních 15 let pohlíželi na pachatele jako na mladistvé. Zatímco dětem nemůže soud vyměřit trest odnětí svobody, mladistvé do 18 let může už poslat za mříže. I když trestní sazbu danou zákonem musí snížit na polovinu a maximální trest vězení pro mladistvého je pět let.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme