Vláda o kompetencích ombudsmana a miliardě pro Kladno

Vláda se dnes bude zabývat rozšířením kompetencí ombudsmana tam, kde jsou lidé omezeni na svobodě. Veřejný ochránce práv by tak mohl od příštího roku kontrolovat dodržování práv ve všech zařízeních, která nyní spadají pod šest resortů - spravedlnost, školství, obranu, vnitro, zdravotnictví a práce a sociálních věcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Motejl

Otakar Motejl

Novela zákona proto rozšiřuje působnost veřejného ochránce práv i na preventivní činnost. Ombudsman by mohl zařízení navštěvovat bez ohlášení a hovořit s jeho chovanci bez přítomnosti dalších osob. Zasahovat by mohl na všech místech a za všech situací, kdy mohou být lidé omezeni na svobodě.

Ředitel Diagnostického ústavu pro mládež Jaroslav Dvořák záměr vlády oceňuje: "Vítáme to, je ale třeba, aby se respektovala nejen legislativa, ale i to skutečné, praktické provedení. Někdy jsou právní normy v rozporu a ne vše lze udělat tak, jak stanoví obecně platný předpis."

Ministři mají na stole také návrh na uvolnění více než jedné miliardy korun na úpravu bývalých dolů na Kladensku. Vzniknout by měla nová průmyslová zóna, ale s dotacemi do sociální oblasti se nepočítá. Podle ředitele kladenského úřadu práce Miroslava Taubera totiž z necelých 12 stovek zůstává v evidenci úřadu jen 131 bývalých pracovníků dolů. "Řada těchto lidí je tady proto, že zákon ukládá, když chce někdo odejít do předčasného starobního důchodu, být 6 měsíců v evidenci Úřadu práce. Takže řada těchto lidí využívá této čekací doby a potom odejdou do předčasného starobního důchodu."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme